HDK ve HDP’den asgari ücret açıklaması: “Net 6 bin lira olmalı”

Asgari ücrete ilişkin ortak açıklama yapan HDP ve HDK üyeleri, ülke kaynaklarının savaş politikaları yerine emekçilere harcanmasını istedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İzmir İl Meclisi, devam eden asgari ücret görüşmelerine dair Çiğli ilçesi Ata Sanayi Sitesi önünde basın açıklaması düzenledi. “Asgari ücret değil, insanca yaşam ücreti” pankartı açılan açıklamada sık sık, “Kölelik ücreti değil, insanca yaşam” sloganı atıldı.

Açıklamayı HDK İzmir Emek Meclisi Eşsözcüsü Nihal Gür Akyıldız okudu. Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve idari olarak hızlı bir çöküş ve kriz yaşadığına değinen Akyıldız, böyle bir ortamda asgari ücretin siyasi iktidar ve sermayedarlar tarafından belirleneceğini söyledi. Kamuda çalışan işçilerin yüzde 45, özel sektörde çalışan işçilerin yüzde 73’ünün ücretlerinin asgari düzeyde belirlendiğini kaydeden Akyıldız, “Bütün işkollarında ve oldukça geniş bir ölçüde uygulanan ve adından başka bütün uygulamaları ile temel ücrete dönüştürülen bu uygulamanın insani yaşam koşulları, gözetilerek tespiti içinden geçtiğimiz kriz ve istikrarsız piyasa dalgalanmaları karşısında daha da önemli hale gelmiştir” dedi.

“Düzene mahkum değiliz”

Ücret belirlemesinin belirli bir miktarı tartışmaktan öteye geçmesi gerektiğine işaret eden Akyıldız, bir hanenin beslenme, barınma, eğitim, sağlık ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak ilave bir refah payının eklenmesini istedi. Savaş ve yayılmacı politikalarla ülke kaynaklarının harcandığını belirten Akyıldız, “Ülkenin kaynakları beşli çete yerine halka ve onun eğitim sağlık ve sosyal ihtiyaçlarına aktarıldığında ve saraylardaki şatafat ve göstermelik ihtişamdan vazgeçildiğin de sadece asgari ücrete değil ülkenin bütün ekonomik sorunlarını çözecek kaynağın bulunacağından kimsenin kuşkusu olmasın” ifadelerini kullandı.

“Artık yeter bu sömürü ve yoksulluk düzenine mecbur ve mahkum değiliz” diyerek tepki gösteren Akyıldız, “Bir avuç elitin sefa sürdüğü ancak ülkenin bir bütün olarak derin bir yoksulluk, işsizlik ve güvencesizlik yaşadığı bu sömürü düzenine mecbur değiliz ve değiştireceğiz” diye konuştu.

Açıklamada konuşma yapan HDP Parti Meclisi üyesi Hacay Yılmaz da, insanca bir yaşam ücreti istediklerini belirterek, asgari ücretin net 6 bin lira olması gerektiğini söyledi.

KAYNAKArtı Gerçek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here