İngiltere demiryollarında beşinci büyük grev

İngiltere’de demiryolları ve liman işçileri sendikası RMT’nin çağrısıyla demiryolu işçileri beşinci kez ulusal 24 saatlik greve çıktılar. GİK-Der ve Young Struggle üyeleri grevdeki işçilere destek ziyareti gerçekleştirdi.

Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT) üyesi yaklaşık 41 bin işçi iş güvenliği, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve artan yaşam maliyetleri karşısında makul bir ücret artışı talebiyle bir kez daha greve çıktı. Tren seferlerini durduran işçiler istasyon önlerinde çadır kurdu, eylem yaptı. Çok sayıda kurum ve kuruluş direnen işçilerle dayanışmak için eylem alanlarına ziyaret düzenledi.

Göçmen İşçiler Kültür Derneği (GIK-DER) ve Young Struggle üyeleri de Tottenham Hale Tren İstasyonu’nda grevdeki işçileri ziyaret ederek, desteklerini sundu. GIK-DER ve Young Struggle üyeleri burada gerçekleştirdikleri sohbette tren işçilerinin haklı taleplerini desteklerini, dayanışmayı büyütmek için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Öte yandan Muhafazakar Parti’nin başkan adaylarından Dışişleri Bakanı Truss Liz Truss partinin başına geçmesi ve dolayısıyla başbakan olması halinde göreve geldikten sonraki ilk 30 günde İngiltere işçi sınıfının grev haklarını kısıtlayan yeni düzenlemeler yapmayı taahhüt etti. Twitter hesabından paylaşımlarda bulunan Truss göreve gelmesi halinde şu anda yüzde 40 olan grev oylamasına katılım barajını yüzde 50’ye ve grev öncesi ihbar süresini iki haftadan dört haftaya çıkaracağını duyurdu.

Truss’ın tehditlerinin aksine yapılan anketler İngiliz halkının yüzde 60’dan fazlasının grevi desteklediğini ortaya koydu. Sosyal medya kullanıcıları ise #SupportTheStrike, #SupportRailWorkers etiketleri altında grevdeki işçilere desteğini sunuyor.

RMT işçileri daha önce 22 ve 23 Haziran’da greve çıkmıştı. 41 bini aşkın işçinin katıldığı grev son 30 yılın en büyük işçi grevi olarak tarihe geçti. Sendika, şirketlerle yürütülen görüşmelerden anlaşma çıkmadığı için bugün bir kez daha greve çıktı.


KAYNAKETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here