İngiltere, Galler ve İskoçya’da akaryakıt fiyatlarını protesto etmek için “yavaş gitme” eylemi yapıldı

İngiltere, Galler ve İskoçya’da yükselen akaryakıt zamlarını protesto etmek amacıyla otoyollarda “yavaş gitme” eylemi yapıldı. En az 13 sürücü çok yavaş araba kullandıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

İngiltere ile Galler arasındaki bir köprü, protestoların yol açtığı aksama nedeniyle geçici olarak kapatıldı. Yavaş sürme eylemi M4 ve M5’in yanı sıra Essex, Devon, York ve Shropshire’daki ana yolları etkiledi.

Güney Galler, Pontypridd’den 46 yaşındaki Sharon Downs şunları söyledi: “Daha fazla protestoya ve sesimizin duyulması için daha fazla insanın katılmasına ihtiyacımız var. Hükümet artık buna katlanmayacağımızı biliyor.”

41 yaşındaki Vicky Stamper, yüksek yakıt fiyatları nedeniyle iki işini kaybettiğini söyledi. Başka bir eylemci de her hafta çalışmasının kendisine 300 sterlinden fazla yakıt ücretine mâl olduğunu belirtti.

Birleşik Krallık’ta benzin ve mazot fiyatları bu yıl yüzde 35 civarında arttı. Bu artışın sebebi petrol fiyatlarının yükselmesi ve dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline bağlanıyor. Ülkede bugün itibarıyla bir litre benzinin fiyatı 1,91 sterlin, bir litre mazotun fiyatı ise 1,99 sterline ulaşmış durumda. 2021 sonunda bir litre benzinin fiyatı 1,45 sterlin civarındaydı. Sedan tipi bir aracın deposunun ortalama 100 sterline dolduğu belirtiliyor.

Son beş haftada toptan alış maliyetleri düşmesine rağmen bunun pompaya yansımaması tepkiye neden olurken, Benzin İstasyonları Birliği, bunun “uluslararası olaylar ve sterlinin dolar karşısında zayıflamasından kaynaklandığını söylüyor.

FairFuelUK (Adil Yakıt) adlı eylem grubunun kurucusu Howard Cox, başka ülkelerde yakıt vergilerinde yapılan indirimin Birleşik Krallık’ta yapılan indirimden çok daha yüksek olduğunu söyledi. Cox, son eylemlerde yer almadıklarını ancak hükümetin adım atmaması halinde protestoların büyüyebileceğine dikkat çekti.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here