İngiltere’de grevler yayılıyor: Tren makinistlerinin ardından sırada liman işçileri var

İngiltere’de on binlerce demir yolu ve Telekom işçisinin ardından üç yıldır zam almayan tren makinistleri de cumartesi iş bıraktı. Sırada yüzde 5’lik düşük zammı reddeden liman işçileri var.

İngiltere’de grev dalgası büyüyor. RMT sendikasında örgütlü demir yolu işçilerinin ve CWU sendikasında örgütlü Telekom işçilerinin geçen haftaki grevlerini, hafta sonu tren makinistlerinin grevi takip etti.

ASLEF sendikasında örgütlü altı bin tren makinistinin cumartesi günkü grevi London Overground, Greater Anglia, GWR, Hull Trains, LNER, Southeastern ve West Midlands hatlarında tren seferlerini neredeyse bütünüyle durdurdu. Pazar erken saatlerde de bazı hatlarda grevden kaynaklı gecikmeler devam etti.

Merkezi 50 tren istasyonu önünde grev gözcülüğü yapan tren makinistlerine başta RMT olmak üzere UNISON, UNITE ve CWU sendikalarından büyük destek vardı.

Tren makinistlerinin maaşlarına üç yıldır zam yapılmadığını belirten ASLEF’in Genel Sekreteri Mick Whelan bir sonraki grevin 13 Ağustos’ta olacağını söyledi. RMT sendikasında örgütlü demiryolcular da 18 ve 20 Ağustos’ta tekrar greve çıkacak.

Grev dalgası liman işçileriyle büyüyecek

Birleşik Krallık’taki tüm konteyner trafiğinin neredeyse yarısına ev sahipliği yapan Felixstowe Limanı’ndaki liman işçileri de greve hazırlanıyor. UNITE (the union) sendikasında örgütlü 1800 liman işçisi, enflasyon oranının altında kalan yüzde 5’lik ücret artışı teklifi karşısında, yapılan oylamada yüzde 92 ile greve çıkma kararı aldı. Sendika iş yeri temsilcileri grev tarihlerini kararlaştırmak için perşembe günü bir araya geldi.

UNITE Genel Sekreteri Sharon Graham işçilerin maaşlarında yapılması gereken artışı rahatlıkla karşılayabilecek son derece zengin Felixstowe limanı işletmecilerinin bunun yerine 100 milyon poundu hissedarlara dağıtmayı seçtiğini söyledi.

Ülkenin en büyük ticari limanı olan Felixstowe’da işçilerin grevi kara ve deniz taşımacılığını ciddi şekilde etkileyecek ve tedarik zincirlerinde kırılma yaratacak. Liman işletmecisi şirket grev esnasında kargoların alternatif limanlara nakliyesinin mümkün olduğunu söylüyor ancak ülkede bu büyüklükte bir konteyner trafiği ile başa çıkacak kapasite bir başka liman bulunmuyor.

Yanı sıra ülkenin en büyük beşinci limanı Liverpool’da da enflasyon seviyesinin altındaki ücret artışına karşı halihazırda grev oylaması devam ediyor. Liverpool limanındaki UNITE üyesi liman işçilerinin grev oylaması 15 Ağustos’ta sona erecek ve oylamadan “evet” çıkması halinde ağustos ayı sonunda Liverpool limanında da işçiler greve çıkacak.


KAYNAKÖzden DİNÇ / Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here