İngiltere’de pratisyen hekimler greve gidiyor: ‘Başka seçeneğimiz kalmadı’

İngiltere Tabipler Birliği, maaş anlaşmazlığı nedeniyle pratisyen hekimlerin 13 Mart’tan itibaren üç gün boyunca iş bırakacağını duyurdu.

İngiltere’de pratisyen hekimler maaş anlaşmazlığı nedeniyle 72 saatliğine greve gitmeye hazırlanıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan İngiltere Tabipler Birliği (BMA) iş bırakma eyleminin 13 Mart günü başlayıp 16 Mart günü sona ereceğini duyurdu.

BMA, açıklamasında, İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay’in maaş anlaşmazlığını müzakere amacıyla düzenlenecek bir toplantıya katılmayı reddetmesinin ardından ‘pratisyen hekimlerin grevden başka seçeneği kalmadığını’ belirtti.

‘Olanlar bizi 72 saatlik grev noktasına getirdi’

AA’nın haberine göre, pratisyen hekimlerin 13 Mart’ta başlaması planlanan 3 günlük grevi, gece görev yapan nöbetçi doktorları da kapsayacak.

“Moralimiz bozuldu, kızgınız ve son 15 yılda gerçek anlamda yüzde 26’nın üzerinde düşüş görülen ücretler için artık çalışmaya istekli değiliz” diyen İngiliz Tabipler Birliği, “Bu, kriz halindeki bir sağlık sisteminde çalışmanın stresi ve yorgunluğuyla birleşince, bizi 72 saatlik grev noktasına getirdi” açıklamasında bulundu.

İngiltere’de pratisyen hekimler en son 2016’da getirilen yeni bir sözleşme nedeniyle greve gitmişti. İngiltere’de binlerce hemşire de artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında adil maaş artışı talebiyle 18 Ocak ve 6 Şubat 2023’te ikişer günlük greve gitmişti. İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da on binlerce hemşire, 15 ve 20 Aralık 2022’de de iş bırakmıştı.


KAYNAKGazete Duvar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here