İnşaat işçilerinin direniş alanlarından Emlak Konut Genel Merkezi önüne 1 ay süreyle eylem yasağı getirildi

Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş Sendikalarının direniş alanlarından biri olan ve Finans Merkezi Şantiyesi’nde bulunan Emlak Konut Genel Merkezi önüne Ataşehir Kaymakamlığı tarafından eylem yasağı konuldu.

Finans Merkezi Şantiyesinde YDA ve Santes firmalarının İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş Sendikasına üye olan işçilerin haklarını gasp etmesine karşı bugün eylem kararı alınmıştı. YDA Grup ve Santes yetkilileri ile sendika temsilcilerinin görüşmesi sonucu gasp edilen haklar alındı.

İşçilerin eylem çağrısından sonra Ataşehir Kaymakamlığı, Emlak Konut Genel Müdürlüğü önü ve çevresinin valilik tarafından ilan edilen toplanma ve basın açıklaması alanı olmaması sebebiyle bu alanlara bir ay eylem yasağı koydu.

Sendikalar sosyal medya hesapları üzerinden yayınladıkları yasak kararına ilişkin “Ataşehir Kaymakamlığı, Finans Merkezi Şantiyesinde Ana firmanın YDA Group olduğu Halkbank şantiyesinde çalışan üyelerimizin gasp edilen hakları için direnişe başlamadan Emlak Konut GYO önüne eylem yasağı getirdi. Yasaklarınızı tanımıyoruz.” paylaşımını yaptı.

1 ay eylem yasağı

Kaymakamlıktan tebliğ edilen belgede şu ifadeler yer aldı: “Emlak Konut Genel Müdürlüğü ve yakın çevresinde Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş Sendika üyeleri ve işçiler başta olmak üzere, diğer sendikalar, sivil toplum kuruluşları, şahıs ve gruplar tarafından toplantı, basın açıklaması, bekleme eylemi, oturma eylemi, protesto vb. adlar altındaki etkinliklerin; milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ile huzur ve güvenliğin,  kişi dokunulmazlığının ve kamu esenliğinin sağlanması amacıyla 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesi, 2559 Sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu Ek 1. Maddesi ile 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/Ç maddesi gereğince 13.11.2022-13.12.2022 tarihleri arasında 1 ay süre ile Ataşehir Kaymakamlığı’nın ilgili sayılı Olur’ları ile yasaklanmıştır.”

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here