İran Protestoları: Öğretmen sendikası grev çağrısı yaptı

İran’da Jina Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar sürüyor, İran Öğretmen Sendikaları Koordinasyon Konseyi, grev çağrısı yaptı.

İran Öğretmen Sendikaları Koordinasyon Konseyi, İran’da son dönemde düzenlenen protesto gösterilerine yönelik baskıları ve vatandaşların tutuklanmasını kınadı. Konsey, öğrenci ve öğretmenleri akademik yılın ilk haftası olan bu hafta pazartesi ve çarşamba günleri greve gitmeye çağırdı.

Çağrının ardından Şerif Teknoloji Üniversitesi, Al-Zahra Üniversitesi ve Khaje Nasir Üniversitesi de dahil olmak üzere birçok üniversitede öğrencilerin, baskıları ve sınıf arkadaşlarının tutuklanmasını protesto etmek amacıyla bugünkü derslerine girmeyi reddettiği öğrenildi.

Yine aralarında Şerif Üniversitesi profesörlerinin de bulunduğu çok sayıda profesör, tutuklanan tüm öğrenciler serbest bırakılana kadar derslere girmeyeceklerini açıkladı.

Tarbiat Modares Üniversitesi öğrencileri kampüste eylem yaptı. Öğrenciler, “Tutuklu öğrenciler serbest bırakılsın” çağrısı yaptı.

Bu İran’da kamuoyuna yapılan ikinci grev çağrısı. Daha önce de bir grup sivil aktivist ve insan hakları savunucusu Jina Mahsa Amini’nin hükümet tarafından öldürülmesine tepki olarak genel grev çağrısında bulunmuştu. Bağımsız sendikaları ve tüm sektörlerdeki işçileri koordine olmaya, örgütlenmeye ve bugünden itibaren greve gitmeye çağırdılar.

Öte yandan İran’da 50’den fazla şehirde, İran ahlak polisi tarafından gözaltında öldürülen Jina Mahsa Amini’nin ardından İslami rejim karşıtı protestolar pazar günü de sürdü. Geçen haftaki protestoların bastırılmasına ve hükümetin uyguladığı internet kesintisine rağmen devam etti. Güvenlik güçleri protestoculara paletli silahlar ve otomatik silahlarla ateş etmek de dahil olmak üzere aşırı güç kullandı.

İranintl.com’un haberine göre Kürt şehri Sanandaj’dan gelen bir videoda akşamın erken saatlerinde güvenlik güçleriyle çatışmalar yaşandığı ve bazı bölgelerden dumanlar yükselirken silah sesleri duyulduğu bildirildi. İran’ın güneydoğusunda, Sünni nüfusun çoğunlukta olduğu yoksul bölgelerden biri olan Zahedan’da da protestolar olduğu belirtiliyor. Tahran’ın bir bölgesi olan Narmak’ta da protestolar düzenlendi ve Tahran üniversitesindeki öğrenciler hükümet aleyhine sloganlar atarak yürüyüş yaptı.


KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here