PTT emekçileri toplu sözleşme hakkı için eylem yaptı

PTT-Sen üyeleri 6356 sayılı kanuna karşı İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı. PTT emekçileri sendikal haklarının ve grev haklarının gasp edildiğini belirterek "Ya bu yasalar değişecek ya PTT-Sen’e yetki verilecek." dedi.

PTT-Sen’de örgütlü PTT emekçileri toplu sözleşme hakkının gasp edilmesine karşı İstanbul Çalışma İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. “Toplu sözleşme hakkımız söke söke alırız” pankartının açıldığı eylemde sık sık, “PTT İşçisi Köle Değildir”, “Sendika Hakkımız Söke Söke Alırız”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganları atıldı.

PTT-Sen Denetleme Kurulu Üyesi Onur Yücel’in okuduğu basın metninde “2020 yılında 1 ay gibi kısa bir sürede ülke iş kolu barajını aştık. Çalıştığımız Saf ve Avrasya Adi Ortaklığı taşeronunda çoğunluğa ulaşarak bakanlığa yetki başvurusunda bulunduk. Yetki geldi ve ardından bitmek bilmeyen itiraz süreçleri başladı. 2 senelik taşeron şirkette Yargıtay’da da kesinleşen sonucun ihale bittikten sonra gelmesinin sorumlusu biz değiliz. PTT yeni sözleşme döneminde taşeron firma değişti ve Saf Avrasya’nın çalışma süresi sona erdi. PTT yeni sözleşme döneminde taşeron firma değişti ve Saf Avrasya’nın çalışma süresi sona erdi. Taşeron şirket adi ortaklığı dağıtmış içindeki şirketler ihaleyi bu şekilde almıştır” denildi.

“Sendikal örgütlenme ve grev hakkımız gasp edilmek isteniyor”

Alan şirketlerden birinin sözleşmeyi 27. gününde devrettiğini aktaran Yücel, “Diğer şirket durmaktadır. Grev oylaması için topladığımız tüm imzalar Saf ve Avrasya Adi Ortaklığı döneminde çalışan ve hali hazırda çalışmaya devam eden işçilere aittir. Taşeron şirket değişse de iş, işleyiş, yapılan işin niteliği, üst işveren aynıdır. Tüm prosedürlerin eksiksiz yerine getirilmesine rağmen, birbiriyle çelişen yasalar sonucu bakanlık aleyhte karar vererek yetkimizi sonlandıracak karara imza atmak istiyor. Sendikal örgütlenme ve grev hakkımız PTT ve bakanlık eliyle gasp edilmek isteniyor, buna izin vermeyiz” ifadeleri kullanıldı.

“Hiçbir şeyin bedelini ödemeyeceğiz”

PTT-Sen’in kurulduğu günden bu yana karşılaştığı her baskıya göğüs gerdiği ve mücadele ettiğinin altını çizen Yücel şunları söyledi:

“Uygulanmayan yasalara rağmen mücadele ettik. PTT-Sen çatısı altında kazanımlarla dolu bir pratik içindeyiz. Biz üstümüze düşeni yaptık, yasaların sendikalaşamayalım diye karşımıza çıkarttığı her zorluğa rağmen üstümüze düşeni yaptık. Bundan sonra da öyle olacak. Bize dayatılmaya çalışılan bu sendikasızlaştırma düzeninin sorumlusu biz değiliz ama mücadele verecek olanlar bizleriz. Buradan konunun muhataplarından Çalışma Bakanlığı başta olmak üzere tüm kanun koyuculara ve koruyuculara çağrıda bulunuyoruz: Ya yasayı uygulayın ya da kaldırın bu yasaları işçileri de kandırmayın. Bakanlığın bu kararı ‘taşeron işçi sendikalaşamaz’ demektir. İtiraz ediyoruz. Ya bu yasalar değişecek ya PTT-Sen’e yetki verilecek. Binlerce işçinin yıllardır umut bağladığı sürecin peşini bırakmayacağız. Sorumlusu olmadığımız hiçbir şeyin bedelini biz ödemeyeceğiz. Direne direne kazanacağız.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz