İşçiler kendilerine “nankör” diyen LC Waikiki patronuna karşı “Direnişe devam” dedi

Direnişin alanından açıklama yapan LC Waikiki işçileri, patronun kendileri hakkında yalan açıklamasını teşhir etti. Esas sorumlunun taşeron Klüh değil LC Waikiki olduğunun altını çizen işçiler, şirketin iddiası aksına promosyonlarını almadıklarını da duyurdu. Direnişteki işçiler LC Waikiki’yi boykot çağrısını yineledi.

Haklarının gasp edilmesine karşı 15 gündür direnen ve LC Waikiki’ye ait işyerlerinin önünü eylem alanına çeviren LC Waikiki direnişçilerinin kararlılığı patronları açıklama yapmaya zorladı.

Direnişçilerin görüşmelerde taşeron Klüh’ten olumsuz yanıt almaları üzerine defalarca görüşme talep ettiği ancak “kendi şirketinizle çözün” yanıtı aldığı LC Waikiki, açıklamasında Klüh’e sahip çıktı hakkını aradığı için işçileri suçladı.

Öte yandan maaşların yatırıldığı bankayla çalışmadıkları iddiasıyla Klüh’ün gasp ettiği banka promosyon ödemelerine ilişkin de Klüh’ün savunan LC Waikiki, işçilerin ücreti yetersiz bularak protesto ve iş bırakma eylemi yaptığını hatırlattı. Bunun üzerine taşeron işçilere çalıştıkları bankayla görüşerek 8 bin 500 lira hediye puan ödemesi taahhüdü sağladıklarını iddia eden şirket, işçilere açıklama yapacakları iki tarihte de görüşme taleplerini reddettiklerini unuttu.

İşçilerin iş bırakma eylemlerinde tek taleplerinin yetkililerle görüşmek olduğunu, Klüh işçileri dinlemezken, LC Waikiki yetkililerinin ise başından savdığını yok sayan şirket, “Klüh tüm işbaşı yapma çağrılarına rağmen, işçinin başına dönmeyen çalışanlarıyla yollarını ayırmak zorunda kaldığı bilgisini bizimle paylaşmıştır” diyerek taşeron şirketi savundu.

Bazı mağazaların önünde yaptıkları protestoların kendileriyle bir ilgisi olmadığını, bu konuda bir yükümlülüklerinin de olmadığını öne süren LC Waikiki, işçilerin mağduriyetlerini gidermek için de girişimlerde bulunduklarını iddia etti.  Öte yandan LC Waikiki, “Konuyu markamızla ilişkilendirerek yanlış ve yanıltıcı paylaşımlarda bulunan gerçek ve tüzel kişi, hesaplarla ilgili her türlü yasal hakkımızı kullanacağımız kamuoyuna bildiririz” diyerek de tehdit etti.

LC Waikiki işçileri: “LC Waikiki yalan söylüyor, direnişimize devam edeceğiz”

Kendilerini suçlayan ve iftira atan LC Waikiki patronlarına yanıt veren işçiler, kamuoyuna boykot çağrısı yaptı.

Direniş alanında açıklama yapan işçiler adına söz alan Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, şu ifadeleri kullandı: “Emekçi halkımızın vicdanında mahkum olan ve tepkisini üzerinde toplayan LC Waikiki patronu ve yöneticileri bugün bir açıklama yaparak işçi arkadaşlarımız hakkında yalan söyleyerek kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor.

Birincisi ‘esas sorumlu olan Klüh’tür’ diyor yalan söylüyor. Yasalara karşısında sorumlu olan asıl işverendir. Yani LC Waikiki’dir. Tabii ki Klüh’te sorumlu ama esas sorumlu LC Waikiki’dir.

İkincisi, işçi arkadaşlarımızın promosyonları aldığını söylüyor. Külliyen yalan! İsteyen içeride çalışan işçi arkadaşlarımıza sorabilir. İçerideki arkadaşlarımıza telefon ettik, ‘promosyonlarınızı aldınız mı’ diye sorduk. Almadık dediler.

Kamuoyuna yapılan açıklama LC Waikiki patronunun rahatsızlığından, halkımızın tepkisinden geliyor. Direnişimize devam edeceğiz, halkımızdan istemimiz LC Waikiki patronunun yalanlarına aldırmamasıdır. Sendikamız kamuoyunu bilgilendirecek. Kamuoyunun işçiler karşı gösterdiği dayanışmaya teşekkür ediyoruz. LC Waikiki mağazalarından alışveriş yapmayarak direnişimize destek olabilirsiniz. Siz bu direnişin kazanılmasını istiyorsanız LC Waikiki mağazalarından alışveriş yapmamaya devam edin.”

İşçilerin açıklaması, “Direne direne kazanacağız” sloganıyla sona erdi.


KAYNAKETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here