İstanbuk Adli Tıp Kurumu önünde “Ölümlere izin vermeyeceğiz” eylemi başlatılacak

Diyarbakır’daki Adalet Nöbeti’ni ziyaret eden Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, İstanbul ATK önünde “ölümlere izin vermeyeceğiz” eylemi başlatacaklarını açıkladı.  

Hasta tutukluların serbest bırakılması ve cezaevlerindeki infaz yakmaların durdurulması istemiyle tutuklu yakınlarının Diyarbakır Barosu’nda başlattığı Adalet Nöbeti 63’üncü gününde devam etti. İstanbul merkezli Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi üyeleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eşbaşkanları Hayrettin Altun ve Seval Gülmez ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Kadın Komisyonu üyeleri bugün ailelere destek ziyaretinde bulundu.
Ziyarette konuşan Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi Sözcüsü Uğur Karadaş, “Kürt halkıyla batı cephesinde açılan mesafeleri kapatmak, birlikte mücadele etmek, birbirimizle bir sorunumuzun olmadığını, aynı duyguları yaşadığımızı, yoldaş oluğumuzu buraya gelerek bir kez daha söylemek istedik. Buradaki ailelerimizden esin ve güç alarak, biz de siyasi iktidarın ölüm aparatlarına dönen Adli Tıp Kurumu (ATK) önünde nöbet başlatacağız. Yurtsever annelerimizin, Türkiye’deki devrimcilerin anne ve babalarının desteğiyle her Perşembe günü saat 13.00’te ATK önünde ‘ölümlere izin vermeyeceğiz’ şiarını yükselteceğiz” diye konuştu.
Ortak mücadelenin önemine dikkati çeken İnisiyatif üyesi Hüseyin İldan, “Bütün tutsak ailelerinin talep ve acıları ortaktır. Bizler de bu nöbetleri yürüten ailelerin yanında olmaya ve birlikte direnmeye devam edeceğiz” diye kaydetti.
İnisiyatif üyesi Elvan Özerli ise, “Her yerde adalet sarayları var ama içeriği yok. Siz anneleri destekliyorum. Cezaevlerinden cenazeler çıkmasını istemiyoruz. Bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz. Beraber bu adaleti getirmek zorundayız. Yoksa cezaevlerinden daha çok cenazemiz çıkar” dedi.

“Bizler de çocuklarımızla birlikte direnmeye devam edeceğiz”

Tutuklu yakını Reşahat Ada, çocuklarına “pişmanlık” dayatıldığını ve bunu kabul etmediklerini ifade etti. Ada, “Bunu kabul etmiyoruz. Bizler de çocuklarımızla birlikte direnmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Hasta tutuklu Civan Boltan’ın babası Hakkı Boltan, Ankara’daki temaslarına değindi. Boltan, nöbet başlattıkları günden bu güne kadar taleplerinin geniş bir toplumsal kesim tarafından kabul gördüğüne işaret ederek, “Evlerimizde ıstırap çekiyoruz. Sadece evde oturmakla olmayacağını düşündüğümüz için bu nöbete başlamaya karar verdik. ATK’nin raporları adaletsizcedir. Hiçbir hukuki geçerliliği yoktur. Cezaevlerindeki kurullar kendilerini mahkemeler yerine koyuyor ve keyfi kararlar veriyorlar. Çocuklarımızı ölüme mahkum etmek istiyorlar. Bu sorun Türkiye sorunudur. Genel bir çözüm sağlanmasını istiyoruz” diye seslendi.
DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hayrettin Altun, ortak mücadele perspektifine sahip olduklarını belirterek, bu şekilde sonuç alınabileceğini vurguladı.
Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nin ziyaretinin ardından Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu üyeleri aileleri ziyaret etti. Derneğin Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Özüm Vurgun, açlık grevleri döneminde annelerinin yaptığı eylemlerden sonuç aldığını, bu eylemden de annelerin sonuç alacağını vurguladı. Vurgun, ailelere sundukları hukuki desteği bundan sonrada sürdüreceklerini ifade etti.

“Özgürlük isteyen halkımız bu nöbeti sahiplenmelidir”

Van Barosu’nda başlatılan Adalet Nöbeti eylemi 38’inci gününe girdi. Aileleri, gün içerisinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İpekyolu İlçe Örgütü ve çok sayıda kadın ziyaret etti. HDP İpekyolu İlçe yöneticisi Nadir Çaka, cezaevlerinin birer işkencehaneye dönüştüğünü vurgulayarak, buradaki ihlallere karşı ses çıkarılması gerektiğini ifade etti.
Tüm tutuklu yakınlarını Adalet Nöbeti’ne katılmaya çağıran Çaka, “Bu sistem içerisinde bugün her Kürt tutuklanıp cezaevine konulabilir. Bu nedenle her Kürdün bu eyleme destek sunması gerekiyor. Bunun için halkımızda bir duyarlılık talep ediyoruz. Başta İmralı Cezaevi olmak üzere birçok cezaevinde tecrit politikası sürdürülüyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.
Yine gün içerisinde birçok kadın da ailelere destek ziyaretinde bulundu. Kadınlardan Bahar Koçak, annelere destek sunmak için geldiklerini ifade ederek, “Her özgürlük tutuklusu bizim tutuklumuzdur. Bugün de biz Van’da da başlatılan bu nöbette oturan aileleri yalnız bırakmak istemedik. Van’da sadece 3 tutuklu yok yüzlerce tutuklu var. Özgürlük isteyen halkımız bu nöbeti sahiplenmelidir. Ailelerin adalet talebi bizim de talebimizdir” dedi.
KAYNAKMA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here