İstanbul Finans Merkezi şantiyesinde inşaat işçileri hakları için eylem başlattı

İstanbul Finans Merkezi şantiyesinde Emlak Konut, Gür Yapı ve Kiazom Grup firmaları adına çalışan inşaat işçileri, düşük ücret ve yan haklarının verilmemesinden dolayı haklarını almak için Emlak Konut GYO ofisi önünde toplandı. İşçiler, haklarını alana kadar alanı terk etmeyeceklerini belirtti.

İnşaat işçilerinin, bayram tatili, AGİ, mesai ücretlerini alamadıkları, iş güvenliği için önlemlerin alınmadığı belirtiliyor. Ek mesai dayatılan işçilerin, mesaiyi kabul etmemesi durumunda da ücretlerinde kesinti ile tehdit edildikleri beyan edildi.

‘BİR KURUŞUMUZA KADAR PATRONA BIRAKMAYACAĞIZ’
Direnişteki inşaat işçisi Mahmut Yalçın, iki yılı aşkın süredir şantiyede çalıştığını kaydederek, hakları olandan daha fazlasını istemediklerini belirtti. Ağır koşullar altında, asgari ücretin bile altında çalıştıklarına işaret eden Yalçın, “Tüm haklarımız neyse versin. İki ayda bir maaş alıyoruz, borçlarımız var. Bir kuruşuna kadar patronumuza bırakmayacağız, direne direne kazanacağız” ifadelerini kullandı.

‘İŞÇİLERİN HAKLARINI BİLMESİ GEREKİYOR’
Direnişteki bir başka inşaat işçisi Abdulkadir Yulgun da, taşeron firmada çalıştıklarına işaret ederek, patronların kendi karları dışında bir şeyi umursamadığını vurguladı. İstedikleri hakların çalışma kanununda geçen haklar olduğunu kaydeden Yulgun, “Bu hakları almaya istiyoruz, almaya kararlıyız. Sonuna kadar direneceğiz” dedi.

İşçilerin birlik olması gerektiğinin altını çizen Yulgun, patronların işçilerin bilinçsizliğinden yararlanmaya çalıştığını söyledi. Yasayla belirtilen haklarının patronların söylediğinden çok daha fazla olduğuna dikkat çeken Yulgun, patronların işçilerin emeklerine el koyduğunu ifade etti. Yulgun, sendikaların bu konuda oynadığı role dikkat çekerek, tüm işçileri hakları için direnmeye çağırdı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here