İstanbul Tabip Odası: Sistem “Error” Veriyor!

İşçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerine ait elektronik işlemlerin yapıldığı İSG-Katip sistemindeki aksaklıklar ve yetersizliklere ilişkin İstanbul Tabip Odası (İTO) açıklama yayınladı. Açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sorunların çözümü için çağrı yapıldı.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerine ait işlemlerin yapıldığı İSG-Katip sistemi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yeni sisteme geçileceği duyurularak 21 Ekim’de kapatıldı. Sistemdeki çalışmaların 4 gün süreceği söylenmesine rağmen İSG-Katip sistemi 8 gün sonra kısmen çalışır vaziyette açıldı.

İTO, iki hafta geçmesine karşın sistemin düzgün olarak çalışmadığını ve on binlerce işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer İSG profesyonellerinin mağduriyetine yol açtığını belirtti. Görevlendirme ve atama işlemlerinin yapılmadığını ve hekimlerin de bu işlemleri onaylayamadığını ifade eden İTO, “Aylardır hazırlığı yapılan bir programdaki bu aksaklık ve yetersizlikler dijital teknolojinin bu kadar ilerlediği bir dönemde anlaşılır ve kabul edilebilir değildir. İşlerin gene liyakat sahiplerine yaptırılmadığı endişelerini doğurmaktadır.” dedi.

İstanbul Tabip Odası (İTO) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı konuya dair acilen açıklama yapmaya ve sorunları hızla çözmeye davet ederek bakanlığa şu soruları yöneltti:

  1. Geçiş süreci öncesinde konunun doğrudan tarafı olan TTB, TMMOB, alanda çalışan profesyonellerin dernekleri gibi meslek örgütleriyle işbirliğine gidilmemiş ve süreç etkin olarak yönetilmemiştir.
  2. İSG-Katip ile ilgili bilgilendirme, kullanım kılavuzu, slaytlar, videolar gibi araçlarla yeterli ön bilgilendirme yapılmadığından tüm kullanıcılar için sürprizlere açık bir durum oluşmuştur.
  3. İSG-Katip sistemi üzerinden sözleşmelerini yenilemeye çalışan hekimler ekranda sıklıkla  “Sistemde bir hata meydana geldi.”, “Sunucuyla bağlantı kurulamadı.” , “Veri aktarımı yok.” ibareleriyle karşılaşmaktadır.
  4. İşyeri hekimleri sistemde onay bekleyen sözleşmelerini onaylamaya çalıştıklarında “Zaten kayıtlı sözleşmeniz var. Devam edilemez.” uyarısı almakta ve onay gerçekleşememektedir.
  5. Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) diye adlandırılan şirketlere bağlı çalışan işyeri hekimlerinin onayları kısmen daha kolay olurken bireysel sözleşme ile çalışanların birçok eksiğinin (YÖKSİS, SGK, kimlik bilgileri vb) tamamlanma zorunluluğu bulunması nedeniyle çok az sayıda işyeri hekimi onay alabilmektedir.
  6. SGK primlerini yatıran firmalar aktif çalışan ya da eskiden çalışıp ayrılmış olan hekimlerin durumlarını doğruladıklarında da sorunlar devam etmektedir.
  7. Yeni İSG-Katip sisteminde işyeri hekimlerinin sertifika numaraları değişmiş olup buna bağlı olarak kaşelerin yenilenme zorunluluğu oluşmuştur.
  8. Sistem kısmi süreli çalışan bazı hekimlerde ilk atamaya izin vermekte, ancak daha sonraki atamalara izin vermemektedir.
  9. Firmaların insan kaynaklarındaki güncel çalışan sayısı ile İSG-Katip’teki çalışan sayısı birbirini tutmamaktadır.
  10. Bazen onaylanması tamamlanmış tüm sözleşmeler kendiliğinden iptal olarak onay bekliyor durumuna düşmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here