İstanbul’da halk “Bu iktidara, bu düzene mecbur değiliz” diyerek sokağa çıktı, çok sayıda kişi gözaltına alındı

İstanbul’da polisin yasak ve saldırısına rağmen halk “bu iktidara, bu düzene mecbur değiliz” diyerek sokağa çıktı. Polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

İstanbul’da TL’nin yaşadığı rekor değer kaybı ve art arda gelen zamlarla yükselen enflasyona karşı “Bu İktidara, Bu Düzene Mecbur Değiliz” diyerek sokağa çıkan kitle, polis saldırısıyla karşılaştı.

Avcılar ve Bakırköy ilçelerinde polis, kaymakamlıklar tarafından 1 aylık eylem yasağı kararı alındığını bildirdi. Bakırköy’de 1 kişi gözaltına alındı.

Öte yandan Kadıköy’de birçok noktayı abluka altına alan polis, eyleme saldırdı. Eylemde gözaltına alınanlar oldu.

Beylikdüzü’ndeki eylemde de en az 10 kişi gözaltına alındı.

Avcılar’da yasağa rağmen eylem yapıldı

Kaymakamlığın yasak kararına rağmen Havuz Meydanı’nda toplanan Avcılar Emek ve Demokrasi güçleri, polisin engellemelerine rağmen açıklama yaptı.

Kitle adına açıklamayı okuyan Aylin Doğan, “Ülkede 10 milyon civarında işçi ve emekçi, asgari ücret düzeyinde yani açlık sınırının bile altında bir gelirle yaşamaya çalışıyor. Tek adam yönetimi ‘Ekonomide kurtuluş savaşı veriyoruz’ dese de bunun halk içerisinde hiçbir karşılığı yok. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyguladığı politikalarla işçi ve emekçi halk kitleleri her gün yeni bir krize uyanıyor” dedi.

Doğan, “İktidar, ittifak ortağıyla birlikte hayata geçirdiği politikalarla işçi ve emekçilerin cebinden alıp sermaye sınıfının kasasını dolduruyor. Yandaş şirketlerin, patronların vergi borçları bir kalemde silinirken, işçi ve emekçiler perişan halde yaşam savaşı veriyor. Tek adam yönetimi, kapitalistlerin ve zenginlerin çıkarlarını savunmak ve bunun karşısında halkı susturmak içinse baskı ve şiddet politikalarını arttırıyor”

“Tüm bu politikalara karşı dün akşam yurdun farklı yerlerinde ‘Hükümet istifa’ sloganları ile yurttaşlar sokaklara döküldü. Yokluğa ve yoksulluğa mahkum edilen halkın seçimleri bekleyecek sabrı ve vakti kalmadı. Diğer bir yandan sermaye muhalefeti ise halk hareketini frenlemek için çaba göstermeye devam ediyor. Enflasyonu, zam yağmurunu, derinleşen yoksullaşmayı izlemeden işçi ve emekçiler olarak bir an önce harekete geçmeliyiz. Tüm halkımızı; ekmek, özgürlük ve insanca yaşam talepleriyle birlikte sermaye iktidarına, tek adam yönetimine karşı işyerlerinde, fabrikalarda, mahallelerde ve her yerde ses çıkarmaya ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz. Artık yeter hükümet istifa.” diye konuştu.

Bakırköy’de 1 gözaltı

Bakırköy’de yurttaşlar saat 19.00’da Zuhuratbaba top sahasında bir araya geldi. “Artık yeter geçinemiyoruz , yönetemiyorsunuz; istifa edin” çağrısıyla yapılmak istenen açıklama Kaymakamlık kararıyla yasaklandı.

Polis açıklama yapmanın anayasal hak olduğunu ifade edenlere sözlü olarak eylemin kaymakamlık kararıyla yasaklandığını bildirdi, açıklama yapmaları halinde de gözaltı yapılacağını duyurdu.

Polis anonsunun ardından tencere tava ile yasak kararını protesto edenlere polis saldırdı, 1 kişi gözaltına alındı.

Eylem sonrası kitle yürümek istedi ancak polis bir kez daha engel oldu.  “70 yaşındayım, geçinemiyoruz” diyen bir kişiyi polis gözaltına almaya çalıştı. Bunun üzerine tepki gösterenler, “Geçemeyeceğimizi de söylemeyeceğiz. Bu devran böyle gitmez” dedi.

Beylikdüzü’nde 10 gözaltıİstanbul Beylikdüzü’nde zamlar, rekor kıran döviz kurları ve hayat pahalılığını protesto etmek isteyenler polis tarafından gözaltına alındı.

Beylikdüzü Emek, Barış ve Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla Beylikdüzü Metrobüs Meydan’ında bir araya gelmek isteyenlerin önü polis tarafından kesildi.

Açıklama yapmak istediklerini belirten kitle, “Taleplerimizi söylemek için buradayız. Senin ve benim maaşım gün gün eriyor. Bugün burada tepkimizi göstereceğiz. İnsanların tenceresi kaynamıyor. Bunu yapamazsınız. Sizin yaptığınız anayasal suçtur, yanlış yapıyorsunuz. Geçinemiyoruz diyeceğiz. Bu suçsa bu suçu işleyeceğiz” dedi.

Polis amiri, “Yazılı emre ne gerek var, 2911’e göre sözlü talimatta geçerli.  Yazılı talimatta elimizde mevcut. 7 gün süreyle eylem ve etkinlikler yasak” diyerek yasak kararını kitleye göstermedi. Bu sefer kitle bulundukları alanda basın açıklaması yapmak istedi.

Herhangi bir uyarı yapılmadan yaklaşık on kişi gözaltına alındı.

Kadıköy’de çok sayıda gözaltı

Emek ve Demokrasi güçlerinin Kadıköy’de düzenlemek istediği eyleme polis saldırdı. Süreyya Operası’nın önünde bir araya gelen ekibin Kadıköy Boğa Heykeline yürümesi engellendi. Polisin dağıttığı kitlenin ara sokaklarda yürüyüşü sürüyor.

Kadıköy’de çeşitli siyasi partilerin yer aldığı kitle 19.30’da Süreyya Operası önünde bir araya geldi. İçlerinde HDP milletvekili Musa Piroğlu’nun da yer aldığı kitleye polis saldırdı. 4 kişinin gözaltına alındığı eylemde Musa Piroğlu, “Halk ekmek derdinde sizin yaptığınıza bak. Yaptığınız suç gözümüzün önünde insanların boğazına bindiniz” dedi.

 

Maltepe halkı engeline rağmen yürüdü

Maltepe halkı, döviz kurlarında yaşanan rekor artışlar, yüksek enflasyon ve artan vergilere karşı eylem yaptı.

Saat 19.30’da Bakkallar durağında toplanmak isteyen kitleye polis izin vermedi, daha sonra başka bir alanda toplanan Maltepe halkı, Beşçeşmeler Meydanı’na yürüyüş düzenledi.

Yürüyüş boyunca “Hükümet istifa” ve “Bize ekmek yoksa size huzur yok” sloganları atıldı. Beşçeşmeler Meydanı’nda açıklama yapan Ali Kemal İpek, eylemlerin engellemesinin hukuksuz olduğunu ve hükümetin geldiği noktada 5 dakikalık bir açıklamaya bile tahammülünün kalmadığını söyledi.

Basın açıklaması okunmaya başlandığında tekrar polis saldırısı gerçekleşti. Maltepe halkı polise “Açıklama yapmak bizim anayasal hakkımız” diyerek tepki gösterdi.

KAYNAKevrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here