İstiklal Caddesi’nde patlama: 6 ölü, 81 yaralı

İstiklal Caddesi üzerinde patlama yaşandı. 6 kişi yaşamını yitirdi, 2’si ağır olmak üzere 81 kişi yaralandı.

Taksim’de İstiklal Caddesi üzerinde patlama meydana geldi. Patlamanın ardından polis İstiklal Caddesine giriş çıkışları kapatırken, ara sokaklar boşaltıldı. Patlamanın cadde üzerinde banka bırakılan patlayıcının neden olduğu tahmin ediliyor.

Patlamadan yaklaşık iki saat sonra Halk TV Şişhane’de polisin bir kişiyi vurduğu bilgisini paylaştı. 50-60 el silah sesi geldiği gelen bilgiler arasında.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay patlamada 6 kişinin yaşamını yitirdiğini, ikisi ağır 81 kişinin yaralandığını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada 39 kişinin taburcu olduğunu, 5 kişinin yoğun bakımda olduğunu ve 2 kişinin durumunun ağır olduğunu söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, patlama ile ilgili “terör” soruşturması başlatıldığını duyurdu. Soruşturma için 5 savcının görevlendirildiği açıklandı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından patlama olayı ile ilgili görsel ve işitsel tüm haber ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik yayın yasağı kararı verilmiştir” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Endonezya’ya gitmeden önce yaptığı açıklamada patlamanın bombalı saldırı olduğunu, 6 kişinin yaşamını yitirdiğini, 53 kişinin yaralandığını açıkladı. “Kesin olarak bu terördür dersek belki yanlış olur ama ilk gelişmeler, valimin bize aktardığı ilk bilgi burada bir terör kokusu var. Şu an itibarıyla ilk tespitler oradaki kaçışmalar vesaire falan, bir kadının bu işte rol oynadığı noktasında” ifadelerini kullandı. Erdoğan, yaralı sayısını açıklarken “Son ulaşan bilgi olarak söylüyorum, 53. Tabii bunun dışında çizikti, şuydu buydu gibi farklı rakamlar gelebilir” ifadelerini kullandı.

Huzur ve güven hakim (!)

Türkiye’de huzur ve güvenin hakim olduğunu iddia eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her ne pahasına olursa olsun bunun hesabı sorulacaktır. Türkiye eski Türkiye değil, bunu herkes böyle bilsin. Eski Türkiye gibi… Her yönüyle şu anda, kalkınma yönünde, güvenlik yönünde, huzur yönünde istikrarı sağlamış bir ülke. Bölgesindeki ve dünyadaki birçok olayda söz sahibi olan bir Türkiye’ye hiç kimse bu tür eylemlerle ne mesaj verebilir ne de yolundan döndürebilir.” 

RTÜK tarafından yayın yasağı getirildi

Patlamada yaralananlarda yüksek ses nedeniyle geçici duyma sorunu yaşandığı belirtilirken önce RTÜK ardından İstanbul Sulh Ceza Hakimliği patlama anına ilişkin görsel ve işitsel haber ve sosyal medya paylaşımlarına yayın yasağı getirdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) ardından İstanbul Suç Ceza Hakimliği patlamayla ilgili görsel ve işitsel haber ve sosyal medya paylaşım sitelerine yayın yasağı getirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü de patlamaya ilişkin “provakatif paylaşım yapan” 25 hesap yöneticisinin tespit edildiğini duyurdu.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here