İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri yüzde 80 zamma tepki gösterdi

Yıllık ücretlerine yüzde 80 oranında zam yapılmasına tepki gösteren İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri, “Eğitim hakkımızın elimizden alınması anlamına gelen fahiş zamları reddediyoruz” dedi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri, yıllık ücretlerine yüzde 80 oranında zam yapılmasına karşı okul önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Müşteri değil öğrenciyiz”, “Zamlar geri alınsın” dövizleri taşıyan öğrenciler adına basın açıklamasını Umut Cevizci okudu.

“Yapılan zamlar sermaye düzeninin eğitimi sektör, öğrencileriyse müşteri olarak gördüğünü açıkça gözler önüne seriyor. Yeni zamlar lisans bölümlerinde en az 43, önlisans bölümlerinde ise en az 18 binlik bir artış demek” diyen Cevizci, yapılan zam miktarlarına tepki gösterdi.

“Fiyat artışı kabul edilemez”

Zamlara sebep gösterilen enflasyon koşullarında geçim derdinde olan öğrencilerin ve velilerin birdenbire böyle bir fiyat artışı ile karşı karşıya bırakılmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Cevizci, “Bununla birlikte okulun zam oranını açıkladığı tarihte birçok üniversitenin yatay geçiş süresi geçmişti. Bu, maddi yetersizlikler nedeni ile başka bir üniversiteye geçmek isteyen arkadaşlarımızın da eğitim hakkının gasp edilmesi demek. Üstelik bu zam oranı birçok öğrenciye tercih zamanı söylenen ‘okula devam ettikleri süre boyunca yapılacak zamların %10’u aşmayacağı’ vaadiyle çelişmektedir” dedi.

“Yıllık ücret ve yemekhane zamları geri alınmalı”

Cevizci, “Ekonomik krizi yaratan bizler değiliz bedelini de biz ödememeliyiz. Bu açıdan, eğitim hakkımızın elimizden alınması anlamına gelen fahiş zamları reddediyoruz. Bütün çarkların sermaye için döndüğü ülkemizde devlet üniversitelerinde dahi okumak; ulaşım, beslenme, barınma, defter-kitap paralarıyla beraber düşünüldüğünde erişilemez noktaya gelmişken, okulumuzun yemekhanesine yapılan %100 zamla beraber bir öğle yemeği fiyatı 62 TL olmuş, döviz kuru üzerinden satışı yapılan hazırlık programı kitapları ise ilk seneden öğrencilerin belini bükmektedir. İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri olarak taleplerimiz nettir. Yıllık fahiş ücret artışı ve yemekhane zamları geri alınmalı, öğrencilerin ve ailelerinin yaşayacağı mağduriyet engellenmelidir” diye konuştu.

Öğrenciler acıkma sonrası talepleri içeren dilekçeyi okul yönetimi verdi.


KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here