İzmir’de Gençlik Örgütleri Ali Serkan Eroğlu’nu andı

İzmir Bornova Küçükpark’ta Gençlik Örgütleri 24 Aralık 1997’de devlet tarafından katledilen Ali Serkan Eroğlu için yürüyüş yaparak basın açıklaması düzenledi. Açıklamada devletin ajanlaştırmalarla, soruşturmalarla üniversite öğrencilerini mücadeleden uzaklaştırmaya çalıştığı, bunlara rağmen mücadelenin büyütüleceği kaydedildi.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi ve Kaldıraç Dergisi okuru Ali Serkan Eroğlu 24 Aralık 1997’de Edebiyat Fakültesi binası tuvaletinde polis işkencesiyle katledildi, ölümüne intihar süsü verilmeye çalışıldı. Katledilmesinden 1 ay önce gözaltına alınmış, günlerce gözaltında tutulmuş, işkence görmüş ve kendisine ajanlık teklif edilmişti.

Polisin, yoldaşlarına ihanet etmesi teklifini reddeden Ali Serkan öldürülmekle tehdit edilmiş, gözaltının ardından “Başıma bir şey gelirse sorumlusu Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polislerdir.’’ diyerek katilini öldürülmeden önce açık etmişti. Eroğlu’nun katledilmesinden sonra etkin soruşturma yürütülmedi, olay yerinde herhangi bir parmak izi incelemesi dahi yapılmadı. İkinci otopsinin ardından Ali Serkan’ın kanında bayıltıcı maddeye rastlanmasına rağmen cinayetin üstünü soruşturma aşaması sonuçlanmadan “intihar” diyerek örtmeye çalışan dönemin İzmir Emniyet Müdürü Ahmet Demir bir yıl sonra 1998’de açığa alındı.

“Ali Serkan Eroğlu’nun adını kampüslerimizde yaşatacağız”

Gençlik Örgütleri Bornova’da yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Cinayete dair delillerin mevcut olmasına rağmen “tanık bulunmaması” gerekçesiyle cezasızlık politikasıyla bir kez daha karşı karşıya kaldığımız Ali Serkan Eroğlu davası 20 yıllık sürenin dolduğu gerekçesiyle 2017’de zamanaşımına uğradı. Ali Serkan Eroğlu’nu 25 yıl önce katleden zihniyet bugün hala aynı politikalarla devrimcileri, üniversitelileri sindirmeye ve bastırmaya çalışıyor. Ajanlaştırma politikalarıyla, soruşturmalarla, gözaltılarla, tutuklamalarla üniversiteliler mücadelelerinden uzaklaştırılmaya çalışılıyor. Tüm engelleme çabalarına karşı üniversite öğrencileri olarak Ali Serkan Eroğlu’nun adını kampüslerimizde yaşatmaya, katledilen sıra arkadaşlarımızın hesabını sormaya devam ediyoruz; kampüslerde sokaklarda mücadelemizi büyütüyoruz!”


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here