İzmir’de ‘genel grev, genel direniş’ çağrısı

İzmir’de sokağa çıkan emek örgütleri, siyasi partiler, “Genel grev, genel direniş” çağrısında bulundu

İzmir’de siyasi parti, emek örgütleri, öğrenci dernekleri ile sendikalar, yaşanan ekonomik kriz ve kur artışını protesto etmek için Karşıyaka İskelesi önünde bir araya geldi. “Krizin bedelini ödemeyeceğiz. İnsanca ve onurlu yaşam istiyoruz. Genel grev genel direniş” şiarıyla bir araya gelen çok sayıda kişi, “Genel grev genel direniş”, “Gecinemiyoruz”, “Kriz, zam, sefalet artık yeter”, “AKP’den hesabı emekçiler soracak” dövizleri taşıdı. Sık sık “Hükümet istifa”, “Ranta değil halka bütçe”, “Kahrolsun ücretli kölelik”, “AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

Genel grev, genel direniş çağrısı

Burada kitle adına açıklamayı okuyan Fatma Alökmen, yoksulluğa karşı milyonların öfkesinin sokağa taştığını belirterek, bunun böyle gitmeyeceğini söyledi. “Pazarda, markette, faturalarda, benzinde, kiralarda yapılan zamlarla en temel ihtiyaçlara bile ulaşmakta zorlanan bizler bu gidişe ‘dur’ demek için bir araya geldik. Adaletsizliğe, baskıya, sömürüye, doğanın talanına, kadın cinayetlerine karşı sesimizi yükseltmeye geldik. Öfkemizi, tepkimizi daha görünür kılmak, istem ve taleplerimizi gerçekleştirebilmek için ‘Genel Grev, Genel Direniş’i ortaya koymak, somut adımlar atmak her zamankinden daha yaşamsal” dedi.

Alökmen, “Böylesi bir cendereden ancak ‘Genel Grev ve Genel Direniş’ ile çıkabiliriz. Bu gidişata ‘dur'” demek için herkesi sokağa, eyleme ve örgütlenmeye çağırdı.

Açıklama ‘Genel Grev, Genel Direniş’ sloganlarıyla son buldu.

KAYNAKMA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here