İzmir’de kadınlar Mahsa Amini için bir araya geldi

İzmir’de Türkiyeli ve İranlı kadınlar İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya geldi.

İran’da, Türkiye’de ve her yerde sözümüz bir: Jin, Jiyan, Azadi; Kadın, Yaşam, Özgürlük; Zen, Zendegi, Azadi şiarıyla çağrı yapan kadınlar bugün 18.30’da Konak İskele’de buluştu.
Açıklamada sık sık sloganlar atılırken aynı zamanda İranlı kadınların şarkılarına eşlik edildi. Beraberinde Mahsa Amini ve direnen tüm kadınlar için dans edildi.
Okunan basın açıklamasında “Mahsa Jina Amini’nin katledilmesinin ardından İranlı kadınların başlattığı ve dalga dalga İran sokaklarına yayılan protestolar, Molla rejiminin tüm baskı ve yasaklamalarına rağmen devam ediyor. Direniş başladığından bu yana 200’den fazla kişi hayatını kaybetti, en az 5 bin kişi İran rejimi tarafından tutuklandı. Tutuklananlar cinsel şiddet de dahil her türlü işkenceye maruz kalıyor.” denildi.
“Sokakları özgürlük için mücadele alanına çeviren İran halkına selam olsun”
Direnişin yayılmasını engellemek için ülke genelinde internetin kesildiğini, basının özel olarak hedef alındığı belirtildi. Açıklama “Şu ana kadar 16 basın mensubu tutuklandı. Türkiye’de ise başta kadınlar olmak üzere eylemlere katılan İranlılar, gözaltına alınıyor, sınır dışı edilmekle tehdit ediliyor. İstanbul ve birçok ilde gözaltına alınan kadınlar İran rejimine teslim edilmek üzere geri gönderme merkezlerinde tutuluyor. İran’da zorunlu başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle “ahlak polisi” tarafından gözaltına alınarak işkenceyle katledilen Mahsa Jina Amini’nin ardından sokakları özgürlük için mücadele alanına çeviren İran halkına selam olsun” şeklinde devam etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here