Jandarma Genel Komutanlığı’dan ideolojik “saldıramama” videosu

ABD’nin sıkça kullanıdığı, oyunlar üzerinden ideolojik saldırının ucuz bir kopyasını yapan Jandarma Genel Komutanlığı’nın hazırladığı video; günümüz medyasanın çiğ propagandalarına benziyor.

Sovyerler Birliği’nin ikinci dünya savaşından kazanımla çıkmasının ardından dünya üzerinde bir komünizim hayaleti dolaşıyordu. ABD bu durumla ideolojik savaş için kendi askeri gücünü sürekli kullandı. Özellikle video oyunlarının yaygın olarak oynanmaya başlamasıyla, neredeyse bir çok savaş oyununda Sovyetler baş düşman, “terörist” olarak gösterilmeye başlandı.

Bu ideolojik saldırı ABD ve dünya üzerinde ciddi bir etki yaratmıştı. Fakat Irak savaşı başta olmak üzere, ABD asgari gücünün yıkıcı etkisinin daha fazla televizyonlara yansıması ve aynı temanın yüzlerce oyun üzerinden tekrar yapılarak bayatlamış olması bu ideolojik etkiyi ciddi oranda düşürdü.

Dünya üzerinde etkisinin hızla azaldığı propagandanın benzerini, T.C Jandarma Genel Komutanlığı, paylaştığı yeni videoda Jandarma Özel Operasyon (JOPER) timinin rehine kurtardığı tatbikat üzerinden vermeye çalışıyor.

İçerikten çok görünüşün ön plana çıktığı günümüz propaganda çalışmalarının, çok az sorgulandığında içinin ne kadar boş olduğu kolaylıkla ortaya çıkıyor.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın gençliğin diline hitap etme niyetiyle “Gel Gel Gel JOPER’e Gel” başlığıyla twitter’dan duyurduğu video da aynı “boşluk”ta.

Bir kafa üstü kamera ile çekilip üzerine görsel efekt ve ses/müziğin eklendiği video; içinde tutarlı hiç bir seneryo barındırmıyor.

Ne işe yaradığı belli olmayan gaz bombalarının atılmasıyla jandarma timi binaya yaklaşıyor. Rüzgarın etkisiyle farklı yönlere dağılan gaz bombasının dumanı için tekrar çekme gerekliliği bile duyulmamış.

Daha sonra ise giriş katındaki tüm pencelerinin açık olduğu binaya alçıpan olarak tutturulmuş kapı patlatılarak giriliyor. Daha sonra ise kartelin ırkçı müziği eşliğinde, bir ortaokul öğrencisinin ödevi tadında duvar arkasındakileri tespit etme teknolojisiyle video devam ediyor.

Sonrasında ise rehineyi arkasına saklayan “terörist”in bulunduğu odaya dalınması ve şüphelinin öldürülmesi gerçekleşiyor.

Evet, “Diriliş Ertuğrul”lardan gelen; beyin kullanmayıp sadece para verilerek çekilen ideolojik “saldıramama” videolarından sadece bir tanesi bu.

Videonun tamamını aşağıdadır. Keyifli seyirler.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here