Kadıköy Geçinemiyoruz Platformu: “Bu kiralarla yaşanmaz”

 

Kadıköy Geçinemiyoruz Platformu bugün Yeldeğirmeni’nde “Bu kiralarla yaşanmaz” diyerek konut fiyatlarındaki fahiş zamlara karşı eylem yaptı.

Yapılan açıklamada her gün gelen zamlarla milyonlarca insanın yaşadığı geçim sıkıntısının boyutu büyümeye devam ettiği, kent merkezlerinde 2-3 kat atan kiraların yoksulluğu derinleştirdiği söylendi.

Konut krizinin iktidarın konut politikaları yüzünden geldiği vurgulanan açıklamada “Türkiye’de kamunun konut üretimi görevinden çekilerek, en temel haklarımızdan barınma hakkını inşaat sektörünün insafına bırakmasının sonuçlarını yaşıyoruz. Milyonlarca insan için ev sahibi olmak tamamen hayal oldu. Kira öder gibi ev alacaksınız diyorlardı, ev alır gibi kira öder olduk! Nisan ayında Kadıköy’de kiralık ilanları üzerinden yaptığımız raporda da bir kez daha görmüştük. Kadıköy’de asgari ücretin altında sadece 3 tane kiralık ilanı vardı. Bunlar da 25-30 metrekarelik bodrum katlarından ibaret. 1 ay boyunca tam zamanlı çalışan asgari ücretli yurttaşın tüm maaşını kiraya verse dahi kiralayabileceği daire kalmadı.” denildi.

“Halkın sorunlarıyla dalga geçiliyor”

Açıklamada “Konut fiyatları halkın en önemli gündemlerinden biri haline gelmişken. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan Avrupa’da kira 1500, Türkiye’de 125 Euro açıklaması yapabiliyor. Bu, ayın ortasını dahi getiremeyen halkın sorunlarıyla dalga geçmektir! Soruyoruz Özkan’a, 2 bin liraya kiralık konut nerede var? Geçen ay Kadıköy’deki kiralık ilanlarının ortalaması 17 bin 381 TL’ydi. Biraz daha masumlaştırmak için 20 bin lira üstü konutları hesaba katmayarak tekrar hesapladık. Bu durumda dahi ortalama kira ancak 11bin 762 TL’ye düşüyor. Hesap ortada; halkın yaşadığı başka, sarayın bahçesinden görünen başka.

Ne Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin enflasyon masallarını dinleyecek ne de muhalefetin sandığı bekleyin çağrılarını dinleyecek, bekleyecek vaktimiz yok!” denildi.

Kiracıların acil çözüm beklediğinin altı çizilerek iktidarın konut politikaları “Yabancılara konut satışını özendirmek için kararnameler çıkarıyor, konut fiyatları artıyor. Paket açıklıyor zaten konut alma imkanı olanlara düşük banka kredisi verilmesini sağlıyor, konut fiyatları yine artıyor. 2 milyon kredi çekip, her ay asgari ücretin 7 katını bulan 28bin 500 lira kredi ödeyecek yoksul mu var bu ülkede? İktidar bu yangını söndürmek yerine kentleri betona gömen inşaat şirketlerinin, bankaların karını artırmayı seçiyor.” denilerek teşhir edildi.

 

Talepler sıralandı

Açıklama taleplerin sıralanmasıyla devam etti.

  • Kuruluş amacı yoksulların, düşük gelirlilerin konut ihtiyacını karşılamak olan TOKİ, özellikle kentin merkezindeki kamu arazilerinin ranta açılmasıyla ya da kentsel dönüşüm projeleriyle kazanılan yeni alanların büyük inşaat şirketleriyle birlikte yapılan projelerle lüks konut üretmenin aracı haline geldi. Kamu yeniden sosyal konut üreticisi haline gelmeli, konut kooperatifleri desteklenmelidir! Kiraya yönelik sosyal konut üretimi aynı zamanda ihtiyaca yönelik yapılmalıdır. Projeler gerçekleştirilirken göçmenlerin, yaşlıların, emeklilerin, LGBTİ+’ların, kadınların ihtiyaçları saptanmalıdır.
  • Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtların toplam kapasitesi 780 bin. Her 11 öğrenciden yalnızca 1’i devlet yurtlarına yerleşebiliyor. Üniversite öğrencileri tarikat ve cemaatlere muhtaç ediliyor. Üniversite öğrencilerinin yurt ihtiyacı kamu tarafından karşılanarak kiralık konut talebi de azaltılmalıdır!
  • İhtiyaç sahibi yurttaşlara acil kira yardımı, ilk kez konut sahibi olacaklara da uzun vadeli kredi desteği, vergi indirimleri sağlanmalıdır!
  • Gerekli hukuksal düzenlemeler derhal yapılmalı! Kira denetimi getirilmelidir!
  • Zorla tahliyelerin, fırsatçılığın önüne geçmek için 10 yıllık kiracı yasası iptal edilmelidir!
  • 5 yıllık kiracılar için açılan yeniden kira tespit davaları ertelenmelidir!

Foruma çağrı yapıldı

Kadıköy Geçinemiyoruz Platformu mücadeleyi büyüteceklerini söyledi. Bu mücadeleye katılmak isteyenleri 20 Mayıs Cuma akşamı 19.30’da Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleştirilecek foruma davet etti.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here