Kadınlar 5 farklı ilden seslendi: “Şiddete, emek sömürüsüne, erkek egemenliğine karşı isyandayız”

25 Kasıma giderken kadınlar ülkenin bir çok farklı noktasından seslerini duyurmaya devam ediyor. Bugün de 5 farklı ilden haykırdı kadınlar: “Hayatımız ve haklarımız için 25 Kasım’da sokaktayız”

Bursalı kadınlar şiddete ve yoksulluğa karşı ses çıkarttı: “25 Kasım’da aynı saatte aynı yerdeyiz”

Bursa Kadın Platformu, 25 Kasım’a giderken her hafta eylemde olacaklarını duyurmuştu. İki hafta önce özsavunma uygulayan kadınlar için eylemde olan kadınlar, geçen hafta da çocuk istismarlarına karşı Fomara Meydanı’nda bir araya gelmişti. Kadınların bu haftaki gündemi ise kadın yoksulluğu oldu. Kadınlar, ellerinde “Şiddete, yoksulluğa karşı yalnız ve çaresiz değiliz” yazılı pankart taşıdı. Açıklamada şiddet ve yoksulluk tablosu karşısında susup oturmayacaklarını belirten kadınlar mücadeleye devam edeceklerini söyledi

Platform adına açıklamayı Hülya Ağ yaptı. Ağ açıklamada “Bugün, 2021 Türkiye’sinde her gün adını duyduğumuz duymadığımız onlarca kadın, destek görmediği, iş bulamadığı, çocuklarını bırakacak, sığınacak bir yeri olmadığı, yoksulluk boynunu bir kement gibi sardığı için şiddet gördüğü evlere mahkum oluyor, yoksulluk ve işsizlik derinleştikçe şiddet de katmerleniyor. Ülkenin yer altı yer üstü kaynakları bir avuç sermayedara ve iktidar yandaşlarına peşkeş çekilirken, bizim bütçemizden milyarlar onların ceplerine aktarılırken biz gün yüzü görmeden çalışıp, karşılığında yine borç, sadece borç biriktiriyoruz. İşsizlik baskısı artar, ücretler erir, yoksulluk derinleşirken işyerlerinde yaşanan taciz, mobbing, şiddet artıyor, patronların kârı bizim canımız pahasına katlanıyor. Bize kırıntılar reva görülüyor” dedi.

Bursalı kadınlar şiddete ve yoksulluğa karşı ses çıkarttı: “25 Kasım’da aynı saatte aynı yerdeyiz”

“Şiddet ve yoksulluk tablosu karşısında susup oturmamızı bekliyorlar”

“Yaşasın kadın dayanışması” sloganını atan kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde de saat 19.00’da yine Fomara Meydanı’nda olacaklarını duyurarak eylemi sonlandırdı.

Ankara’da Keçiören Kadın Platformu, İncirli Direniş Parkı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Kadınlar 25 Kasım günü için tüm kadınları Sakarya Caddesi’nde yapılacak eyleme çağırdı.

Ankara’da Keçiören Kadın Platformu, İncirli Direniş Parkı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesinde sokağa çıkan kadınlar 25 Kasım günü için de tüm kadınları Sakarya Caddesi’nde yapılacak eyleme çağırdı.

Keçiören Kadın Platformu’ndan 25 Kasım çağrısı: “Mücadelemizden vazgeçmiyoruz, isyanımızı büyütüyoruz”

Yapılan açıklamada iktidarın kadınlara sistematik şekilde şiddet uyguladığına değinilirken pandemi süresince kadınların daha fazla yoksullaştığına, güvencesizleştiğine ve kayıtdışı çalışmaya mecbur bırakıldığına dikkat çekildi. Kadına yönelik şiddetin münferit değil politik olduğunu ifade eden kadınlar, çözümün de örgütlü mücadeleden geçtiğini vurguladı. Açıklamanın sonunda 25 Kasım’a çağrı yapıldı.

Kadın Savunma Ağı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesi “Kadına yönelik şiddete karşı sen, ben, o sokağa” sloganıyla eylemlerini sürdürüyor. İstanbul ve Ankara’nın ardından Samsun’da Kadın Savunma Ağı, 17.30’da Türkiş’te İş Bankası önünde bir araya gelerek eylem düzenledi.

25 Kasım’ın tarihinin anlatıldığı eylemde Erdoğan’ın geçen günlerde “Her kim bu ülkede bir daha İstanbul Sözleşmesi ile başlayan bir cümle kurarsa” dediği anımsatılarak “İstanbul Sözleşmesi bizim” sloganı atıldı. “Kadınlar birlikte birlikte güçlü” sloganının da atıldığı eylemde “Yaşasın feminist özsavunmamız”, “Trans cinayetleri politiktir”, “Erkek-devlet şiddetine karşı hayatlarımızı savunacağız” ve “25 Kasım’da sokağa” dövizleri de taşındı.

Kadınlar açıklamayı Samsun Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla 25 Kasım günü saat 18.00’de Eski Vergi Dairesi/Küçükpazar önünde bir araya gelerek eylem düzenleyeceklerini hatırlatarak sonlandırdı.

Mersin Kadın Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne çağrı eylemlerini sürdürüyor. Bugün (20 Kasım) de kadınlar Nefret Mağduru Transları Anma Günü dolayısıyla Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya geldi. Aynı zamanda Dünya Çocuk Hakları Günü’ne de vurgu yapan kadınlar yaşamını yitirdiği öğrenilen Müslüme ve iş cinayetinde yaşamını yitiren Ula Kerem’i de andı. Açıklama “Yaşasın feminist mücadelemiz” sloganıyla sona erdikten sonra kadınlar şarkılarla parkta eylemlerini sürdürdü.

Açıklamayı platform adına Ayşenur Önal yaptı. Önal, “Bugün 25 Kasım öncesinde aslında senenin her günü, her haftası şiddete ve nefrete karşı mücadele eden bizler 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma gününde de erkek ve devlet şiddeti karşısında isyanımızla ve özsavunmamızla duruyoruz. Heteronormatif düzen içinde kendinden olmayanı dışlayan, patriyarka ile kıskaç altına almak isteyen, ayrımcılığı hayatın her alanında gösteren, aynı zamanda erkek devlet şiddetinin failleri olanlar nefretle suçlarını işlemeye ve korunmaya devam ediyor. Şiddet ve nefret karşısında katledilen her trans için buradayız. Rita’dan, Dilek İnce’ye, Hande Kader’e Çağla Joker’e” dedi.

Mersin’de kadınlar eylemde: “Şiddete, emek sömürüsüne, erkek egemenliğine karşı isyandayız”

Eylemde sık sık “Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun”, “Trans cinayetleri politiktir” ve “Erkek vuruyor devlet koruyor” sloganları atıldı.

Açıklamada Önal, “Ülkemizde her geçen gün şiddet olayları artarken, şiddeti önleyici uygulamaları artırmak yerine iktidarı sadece kendi çıkarları için kullanan AKP; kadın düşmanı, ayrımcı, homofobik ve transfobik politikalarına bir yenisini ekliyor. Halkın ona itaat etmeyen her kesimini düşman gören, kendi bekası için tüm halkı yoksullukla, işsizlikle, emek sömürüsü ile baş başa bırakan iktidar, ataerkinin tüm yakıcılığının kadınlar ve LGBTİQ+lar üzerinde baskı aracı olmasını teşvik ediyor” diyerek nefretin ve şiddetin karşısında olduklarını haykırdı.

Mersin’de kadınlar 25 Kasım günü saat 18.30’da Kushimoto Sokağı’nda bir araya gelerek yürüyüş düzenleyecek. Mersin’deki bir diğer 25 Kasım için düzenlenecek eylem ise Tarsus’ta. Tarsus Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar saat 18.00’de Yarenlik Alanı’nda Eğitim Merkezi önünde bir araya gelecek.

Sarıyerli kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Taksim/Tünel’de saat 19.30’da düzenlenecek eyleme çağrı yapmak için Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Kadınlar Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama yaptıktan sonra Sarıyer sahil yolundan sloganlarla Beyaz Park’a yürüdü.

Sarıyerli kadınlar, bugün (20 Kasım) el emekleri ile hazırladıkları “Hayatımız ve haklarımız için 25 Kasım’da sokaktayız” yazılı pankart ile Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Açıklamayı Hasret Bahçecioğlu okudu. Bahçecioğlu açıklamada “2021 Ocak ayından bu yana erkekler en az 260 kadını katletti. Erkek şiddeti her geçen gün artarken, erkek egemen iktidar koalisyonunun yeni rejimi kurmaya yönelik hamleleri ayrımcı, cinsiyetçi, homofobik bir şekilde kadınların hayatlarını ve haklarını tehdit ediyor ve erkek adalet ile faillere cesaret veriyor” dedi.

Sarıyerli kadınlar sahil yolundan seslendi: “Hayatımız ve haklarımız için 25 Kasım’da sokaktayız”

“Ekonomik şiddet kadınları daha çok ev-aile-şiddet sarmalına hapsediyor”

Açıklamada derinleşen ekonomik krizin en çok kadınları, çocukları ve LGBTİ+’ları yoksullaştırdığı söylenerek “Her gün temel ihtiyaçlarımıza yapılan yeni zamlar AKP milletvekillerinin dediği gibi hiç de ‘mini mini’ değil ve bu ekonomik şiddet kadınları daha çok ev-aile-şiddet sarmalına hapsediyor” denildi.

Fatihli kadınlar Kocamustafapaşa’da eylemdeydi: “İsyanımız bitmedi, 25 Kasım’da Taksim’deyiz!”

Fatihli kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesi bugün (20 Kasım) Kocamustafapaşa’da eylemdeydi.

Yeni Yaşam Derneği önünde buluşan kadınlar, “İsyan bitmedi, 25 Kasım’da Taksim’deyiz!” yazılı pankart açtı ve sloganlarla Kocamustafapaşa Meydanı’na yürüdü.

Kadınlar, “Erkek adalet değil, gerçek adalet”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Jin, jiyan, azadi” sloganları atarken, çevredeki yurttaşlar alkışlarla eyleme destek verdi.

Eylemde yapılan açıklamada “Birbirimizden aldığımız güç ve dayanışmayla ‘Bizim için bitmedi’ demekten vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz. Evde, sokakta, okulda, işyerinde ve hayatın her alanında, varız var olacağız” denildi.

“Sokaklarda, işyerlerinde, kampüslerde bizleri tehdit edenlere karşı 25 Kasım’da Taksim’de olacağız. Kadınların şiddete, tacize, çocuk istismarına karşı büyüttüğü sesi bugün Fatih’ten, 25 Kasım’da da Taksim’de ve Türkiye’nin dört yanında yükselteceğiz” denilen açıklamanın ardından, 25 Kasım Perşembe günü, saat 19.30’da Taksim Tünel’de yapılacak eyleme katılım çağrısı yapıldı.

Açıklamanın ardından kadınlar, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce 25 Kasım’a katılım çağrısının yapıldığı bildiriler dağıttı.

KAYNAKsendika.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here