Kaldıraç Üniversite ve EHP Gençliği KYK yurtlarına gelen zamları protesto etti

EHP Gençliği ve Kaldıraç Üniversite, bugün Vezneciler KYK Kız Öğrenci Yurdu önünde yurtlara yapılan %80 oranında zamma karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamada, “AKP hükümetinin yeni yurtlar açmama, açtıklarını denetlememe, denetlediklerini düzenlememe sebebi belli. Rant uğruna çetelere ve yandaşlara diktikleri binaların bir kısmıyla dahi yurt sorunu çözülebilirdi. Ama bunları yapmıyorlar ve yapmayacaklar da. Niyetleri apaçık ortada. Eğitimi sermaye öğrencileri de müşteri olarak görüyorlar” denildi.

“Barınma haktır, satılamaz”

Gençlik örgütleri adına ortak basın metnini okuyan Fulin Çetin şunları söyledi:

“Bugün KYK önünde Barınma haktır, satılamaz demek için bir araya geldik. Bizler siyasal iktidarın ve temsil ettiği kapitalist düzenin talancı politikalarına karşı duranlarız. En temel haklarımız elimizden bir bir alınırken, mücadele etmek için harekete geçen bizleriz. Birileri oturdukları saraylarından, meclisteki şaaşalı koltuklarından çığırırken “Bir sürü yeni üniversite açtık” diye; bu sistemin cefasını çekenler bizleriz..

AKP hükümetinin yeni yurtlar açmama, açtıklarını denetlememe, denetlediklerini düzenlememe sebebi belli. Rant uğruna çetelere ve yandaşlara diktikleri binaların bir kısmıyla dahi yurt sorunu çözülebilirdi.

Ama bunları yapmıyorlar ve yapmayacaklar da! Niyetleri apaçık ortada! Eğitimi sermaye öğrencileri de müşteri olarak görüyorlar.”

Devletin görevinin barınma hakkını kayıtsız şartsız tüm öğrencilere sunması olduğu belirtilen açıklamada “Barınma hakkı satılık değil parasız olmalıdır.” denildi.

“İktidar gençleri öğrenci değil müşteri olarak görüyor”

“Asgari ücrete açlık sınırı altında %30 zammın geldiği gün, KYK yurt ücretlerine de %80 zam geldi. Enflasyon oranının yarısına bile denk düşmeyen, siyasal iktidarın emekçilere reva gördüğü zam ortada. Niyet belli. Bu ülkede emekçi ailelerin çocuklarına başını sokacağı bir yurt odası bile çok görülüyor. Ekonomik krize gerçek çözümü sunamayan siyasal iktidar bir yerden müjde “arttırdık” derken diğer bir taraftan en temel haklarımıza zam yapıyor. 

Öğrencilere lütuf gibi sundukları yurtlar 6-8 kişilik odaları, sağlıksız ortamları, pahalı ve kötü yemekhaneleri ile yaşam standartlarımızı hiçe sayıyor… Bizden bu kadar kötü şartlarda barınmamızı bekleyen iktidar %80 zam ile gençleri öğrenci değil müşteri olarak gördüğünü bir kez daha belli etti. Bizler müşteri değil, öğrenciyiz. Sorun sadece artan fiyatlar değil, aynı zamanda en temel haklarımızı satılığa çıkartan mevcut sistemdir. 

Krizleri var eden, zam üstüne zam ile bizi barınamaz hale getirenlere buradan sesleniyoruz; Barınma Haktır, Satılamaz”


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here