Kaldıraç Üniversite ve Özgür Lise Dolmabahçe’de “Azov taburu 6. filoyu unutma” dedi

Ukrayna-Rusya arasında yapılan esir takasında Neo-Nazi Azov taburunun 5 komutanının Türkiye’de “en iyi şekilde” ağırlanacağı açıklanmıştı. Kaldıraç Üniversite ve Özgür Lise, Dolmabahçe’de eylem yaptı. Öğrenciler NATO’ya ve çetelerine karşı anti-emperyalist mücadeleyi büyütme ve sosyalizmi örgütleme çağrısı yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna-Rusya arasında yapılan esir değişimi sırasında Zelensky, Erdoğan ile yapılan anlaşma sonucunda, Neo-Nazi Azov taburundan beş komutanın savaş sonuna kadar ‘’iyi koşullarda’’ Türkiye’de ağırlanacağını açıkladı. Komutanlar arasında ‘Redis’ kod adlı Denis Prokopenko, ‘Volina’ kod adlı Sergiy Volinskiy, Svyatoslav Palamar, Denis Şlega ve Oleg Homenko bulunuyor. Prokopenko’nun Donbasslı sivillere yönelik saldırılarıyla ünlü keskin nişancılardan sorumlu olarak görev yaptığı da biliniyor.

Üniversite ve lise öğrencileri işkence, tecavüz gibi savaş suçları ile anılan Azov taburu komutanlarının Türkiye’ye gelmesine karşı Dolmabahçe’de eylem yaptı. “NATO da Çeteleri de Halkların Tescilli Katilidir. Azov Taburu 6. Filoyu Unutma!” pankartını açan öğrenciler eylemde “NATO’dan çıkılsın, emperyalist üsler kapatılsın”, “Emperyalistler, işbirlikçiler 6. filoyu unutmayın”, “Emperyalistler yenilecek direnen halklar kazanacak” sloganlarını attı.

“54 yıl önce 6. filoya bağlı askerleri denize döktüğümüz yerdeyiz

Öğrenciler Neonazi çetelerine ve onların bölgemizdeki işbirlikçilerine karşı anti-emperyalist mücadeleyi güçlendirme çağrısı yaptı. Yapılan açıklamada “Buradayız çünkü bundan 54 yıl önce ABD’nin 6.Filo’ya bağlı askerlerini denize döktüğümüz yerdir burası. Buradan, tüm dünyada emperyalizme karşı mücadele eden halkları selamlıyoruz. Devrimci öğrenciler olarak haykırıyoruz: Donbass’ta insanları katleden, birçok savaş suçu işleyen Azov Taburu’nun ve NATO’nun tam karşısında; emperyalizme ve onların çetelerine karşı mücadeleyi büyüten Donbass halkının yanındayız, Donbass gençliğinin anti-emperyalist mücadelesini selamlıyoruz.” denildi.

Öğrenciler “Bolivya’da darbe ile getirilen başkanı tanıyan ABD hangi değerler sistemini kullanmaktadır ki Donbas’ta yapılan referandumu tanımıyor? Açıktır; rant, yağma, savaş ekonomisini örgütleyebildikleri her yer onlar için cennet vatanken; direnenlerin, hayatları hakkında kendi kararını veren halkların olduğu her yer cehennemdir.” ABD’nin Donbass’ta yapılan referandumu tanımamasını da protesto etti.

“Bize düşen anti emperyalist mücadeleyi büyütmek ve sosyalizmi örgütlemektir”

Açıklamanın devamında “ABD, çözülmekte olan hegemonyasını kurtarmak ve diğer emperyalist güçleri Rusya ve Çin’in sömürge haline getirilmesi savaşına ikna etmek isteğindedir; savaş politikalarına mecburdur. ABD ve NATO eliyle var edilen neo-Nazi çetelerle katliamlar işlenmiş ve savaş körüklenmiştir. TC devleti de elbette efendisi ne derse yapmaya, neo-Nazi çeteleri rahat ettirmeye hazırdır, safları bellidir. Bize vaad ettikleri savaş, kriz ve neo-Nazi artıklarıdır. Buna karşı biz devrimci öğrencilere düşen, bu emperyalistler arası paylaşım savaşına, NATO’ya ve çetelerine karşı anti-emperyalist mücadeleyi büyütmek ve sosyalizm için örgütlenmektir. Tüm bu savaşlara, tüm bu kapitalist yağmaya, sömürüye son verecek olan bizim ellerimizdir. 54 yıl önce emperyalizme karşı verilen mücadelenin somutlaştığı bu yerden tekrar sesleniyoruz: “NATO’da çetelerine halkların tescilli katilidir. Azov taburu 6. Filo’yu unutma!’’ denilerek örgütlenme çağrısı yapıldı.

Açıklama Gündoğdu Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here