Kartonsan patronu park alanının boşaltılmasını istedi

Kartonsan patronu grev alanının boşaltılmasını istedi. Patron, işçilerin park alanını direniş alanına çevirmesiyle ilgili işçi sağlığı ve güvenliğinin tehdit edildiğini öne sürdü.

Kocaeli’de bulunan Kartonsan fabrikasında işçilerin grevi 32. gününde kararlılıkla sürüyor. İşçilerin direnişinden ve inadından rahatsız olan Kartonsan patronu, işçilerin örgütlü olduğu Selüloz İş Sendikasına bir yazı göndererek grev çadırının kaldırılmasını istedi.

22 Aralık 2022 tarihinde başlayan grev fabrika sahasının dahili olan servis pak alanında sürüyor. İşçilerin park alanında direnmesinin 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa aykırı olduğunu öne süren Kartonsan patronu, söz konusu alanın amacı dışında kullanılarak işçilerin işçi sağlığı ve güvenliğini ve çalışan işçilerin de servis kullanımı sırasında işçi sağlığı ve güvenliğini tehdit ettiğini öne sürdü. Hukuka aykırı alan işgalinin 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndan doğan sorumlulukları yerine getirilmesinde zafiyet oluşmasına neden olduğunu iddia eden patronun sendikaya gönderdiği yazıda, “Sendikanızca uygulamaya alınan grev sürecinin 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunun hükümlerine uygun yürütülmesi için gereğini ve ivedilikle fabrika sahasına ait park alanının boşaltılması hususlarını rica ederiz” denildi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here