Koç Üniversitesi doktora öğrencileri: “Asistana sahip çık”

Koç Üniversitesi lisansüstü öğrencileri rektör yardımcısı ve öğrenci dekanının açılış konuşması öncesi lisans öğrencilerine seslendi. Öğrenciler “Kendi taahhüt ettikleri sözleşmeleri yok sayan, öğrencilerin isteklerini, özel hayatlarını yok sayan, şirket gibi yönetilmeye çalışılan bu okulda özgürlüklerimiz elimizden alınmaya çalışılıyor deyip barınma haktır alınamaz” dedi.

Koç Üniversitesi, sağlık koşulları bahane ederek, pandemi sürecinde lojmanlarından çıkartılan doktora öğrencilerini geçen yıl okul yurtlarına “tek kişilik” oda sözü ile yerleştirilmişti. Okul yönetiminin “tek kişilik” odaları, “paylaşımlı oda”ya çevireceği haberi üzerine lisansüstü öğrencileri direnişe başladı.

Lisansüstü öğrenciler, barınma sorununa karşı direnişlerinin 25. gününde rektör yardımcısı ve öğrenci dekanının açılış konuşmaları öncesi lisans öğrencilerine seslendi. Lisans öğrencilerine okulun öğrencilerle görüşme sürecini nasıl yürüttüğünü ve Koç Üniversitesi mezunu avukatlarının kampüse nasıl alınmadığını anlattı. Öğrencilerin eylemi arkadan ses açılıp engellenmeye çalışılsa da “Haklı sesimizi bastıramazsınız!” diyen öğrenciler eylemine devam etti.

“Yönetim barınma krizini çözmek yerine krizi öğrencilerin üstüne yıktı”

Koç Üniversitesi pandemi sürecinde lisansüstü öğrencilerinin lojmanlarını kapatıp lisans öğrencilerinin yurt odalarına yerleştirmişti. Yeni bir yurt inşasına başladıklarını söylemelerine rağmen; ne kadar öğrencinin bu barınma fırsatından yararlanabileceği, hangi öğrencilere bu imkanın ne koşullarda sağlanacağı hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. Sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmediğini ifade eden öğrenciler “Hukuki dayanağı olmayan, tepeden inme karar ve uygulamalarla öğrencilere niteliksiz barınma koşullarını dayatan bu sistemi kabul etmiyoruz. Okulun başlamasına bir ay kala öğrencilerden yurtlarından, haklarından feragat etmelerini isteyen okul yönetimi, bu barınma krizini çözmek yerine krizi öğrencilerin üstüne yıkmıştır. Hakları için direnen lisansüstü öğrenciler 25 gündür okul ve yurt müdürlüğü tarafından psikolojik şiddete maruz bırakılmaktadır.” dedi.

“Öğrencilerin tüm hakları tehlike altındadır”

Koç Üniversitesi yönetimi gelinen süreçte öğrencilerin oda kartlarını inaktive etti, asistanların avukatla görüşme taleplerini reddetti ve öğrencilere baskı uygulamaya devam etti. Öğrencilerin yaptıkları eylemde kendilerine “lan” diye hitap edilerek pankartlarının yırtıldığını, rektörlüğe dilekçe vermek istediklerinde önlerinin güvenlik tarafından kesildiğini söyledi. Yılın 2. çeyreğinde karına kar katan Koç Holding’in öğrencilere kira desteği bile sağlamadığını ifade eden öğrenciler “Kendi taahhüt ettikleri sözleşmeleri yok sayan, öğrencilerin isteklerini, özel hayatlarını yok sayan, şirket gibi yönetilmeye çalışılan bu okulda özgürlüklerimiz elimizden alınmaya çalışılıyor. Her geçen yıl sömürünün arttığı bu okul sisteminde öğrencilerin tüm hakları tehlike altındadır.” dedi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here