Koç Üniversitesi öğretim üyeleri yönetime mektup gönderdi: “Öğrencilerimizin barınma haklarında yapılan değişiklikler vahim bir adaletsizlik yaratmaktadır”

Koç Üniversitesi’nde doktora öğrencilerinin kaldığı tek kişilik yurtların çok kişiliğe çevrilmesine tepkiler büyüyor. 

Barınma krizine karşı Karşılaştırmalı Edebiyat, Tarih, Medya ve Görsel Sanatlar, Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji ve Ekonomi bölümlerinin öğretim üyeleri Koç Üniversitesi yönetimine mektup gönderdi.

Mektupta, “Doktora öğrencilerimizin son dönemde yaşadıkları barınma sorunlarına dair duyduğumuz endişeyi ifade etmek istiyoruz.” denilerek, barınma sorunlarının giderilmesi için gerekli adımların atılması üniversite yönetiminden talep edildi.

Mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Koç Üniversitesi Yönetimi’ne:
 
Aşağıda listelenen bölümlerin öğretim üyeleri olarak, doktora öğrencilerimizin son dönemde yaşadıkları barınma sorunlarına dair duyduğumuz endişeyi ifade etmek istiyoruz. Yaşadığımız ekonomik kriz ve kiraların sıra dışı artışı dikkate alındığında, öğrencilerimizin barınma haklarında yapılan değişiklikler vahim bir adaletsizlik yaratmaktadır.

“Bu durum, doktora programlarımıza yapılan başvuruların kalitesinin düşmesine yol açmaktadır”

Bu durum aynı zamanda, üniversitemizin itibarını zedelemektedir. İnanıyoruz ki, gerek verilen burs miktar ve sayılarındaki düşüşler gerekse öğrencilerimizin barınma haklarının kısmen de olsa geri alınması, Koç Üniversitesi’nin “araştırmada mükemmeliyet” misyonuyla çelişmektedir. Bu durum, doktora programlarımıza yapılan başvuruların kalitesinin düşmesine ve en iyi adayların diğer üniversiteleri tercih etmelerine yol açmaktadır.

“Gerekli adımların atılmasını talep ediyoruz”

Doktora öğrencilerine verilen burs, barınma ve diğer haklar bakımından, hem yurtiçindeki ve yurtdışındaki üniversitelerle rekabet edilebilirlik sınırının hem de hedeflediğimiz araştırma standardının altında kalmaktayız. Bu endişelerimizden hareketle, üniversite yönetimimizden, doktora öğrencilerimizin burslarında iyileştirmeye gidilmesi ve barınma sorunlarının giderilmesi için gerekli adımların atılmasını talep ediyoruz.

Karşılaştırmalı Edebiyat
Tarih
Medya ve Görsel Sanatlar
Felsefe
Psikoloji
Sosyoloji
Ekonomi”


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here