Kocaeli’de bulunan kız öğrenci yurdunda yılan ve fare görüldü

Kocaeli’de bulunan Samiha Ayverdi Kız Öğrenci Yurdu’nun çamaşırhanesinde yılan görüldü. 

Öğrencilerin yurt ve barınma sorunları devam ederken var olan yurtlarda öğrencilerin yaşam koşulları kötü durumda. Geçen günlerde Antakya’da bir KYK yurdunda öğrencilere verilen akşam yemeğinde kurtlu pilav olduğu görülmüştü. Bu sefer ise Kocaeli’de bulunan kız öğrenci yurdunda yılan ve farelerin cirit attığı belirtildi.

Evrensel’in aktardığına göre Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nde bulunan Samiha Ayverdi Kız Öğrenci Yurdunun çamaşırhanesinde yılan görüldü. Öğrenciler yangın merdiveninde sık sık farelerle karşılaştıklarını söyledi.

Yurt koşullarında sağlıklarının tehlikede olduğunu düşündüğünü belirten Hemşirelik bölümü 3.sınıf öğrencisi Elif, “Uzun süredir kız yurdunda kalıyorum. Bu süre zarfında ben ve oda arkadaşlarım bir çok sorunla baş ettik. Bu sorunların en büyüğü çamaşır makinelerinin bozuk olmasıydı. Bu durum biz öğrencilerinin hayatını zindana çevirmişti ve çevirmeye devam ediyor. Bloktaki toplam öğrenci sayısı 600 kişi ama makinelerinin sadece biri çalışıyor. Bu yüzden çamaşırlarımızı elimizde yıkamaya başladık. Geçen günlerde tamir edildi, fakat bazı makineler yeniden arızalanmış durumda. Şimdi ise çamaşırhanede yılan görülmüş. Bu yeni bir gelişme değil ki. Oda arkadaşımız mayıs ayında yurt bahçesinde yılan görüp okulun sosyal medya hesabıyla paylaşmıştı. Sadece bu da değil, yangın merdivelerinde sayısı belirsiz fare var. Sağlığımızın tehlikede olduğunu düşünüyorum, her geçen gün yeni bir sorun ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

Rekreasyon bölümü 2.sınıf öğrencisi İrem ise durumu şöyle anlattı, “Bugün yaşanan olay bardağı taşıran son damlaydı, dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenemiyoruz, odalarımız düzenli bir şekilde temizlenmiyor. Bunlar yetmezmiş gibi fare ve yılan sorunu da ekleniyor. Yurt yönetimine bu sorunlarla gittiğimizde ‘Çözeceğiz’ diyerek erteliyorlar. Blokların ilaçlanması talep ediyoruz” dedi.

Yılan görüntülerinin çok tedirgin edici olduğunu belirten Ayşe ise “Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak can sağlığımız açısından da korkunç. Daha önce de Samiha Ayverdi Yurdu’nun eski bloklarında böyle olaylar oldu. Hatta yaz aylarında bu tarz olayların daha fazla olduğunu söylemişlerdi. Buna rağmen yurtların çevresindeki ağaçlık alanın temizlenmemesi ve odalarda hijyene dikkat edilmemesi bizim yurtlara olan güvenimizi sarsıyor. Bu durumun acilen düzelmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz” diyerek düşüncelerini ifade etti.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here