Mahsa Amini’nin babasıyla röportaj yapan gazeteciye hapis cezası verildi

İran’da, Mahsa Amini’nin babasıyla yaptığı röportajı yayımladığı için tutuklanan ve 9 Ocak’ta kefaletle serbest bırakılan gazeteci Nazila Marufiyan’a iki yıl hapis cezası verildi. Cezası ertelenen Marufiyan hakkında 5 yıl yurt dışı yasağı kararı verildi.

Gazeteci Nazila Marufiyan, İran’ın Kürdistan Eyaleti’ne bağlı Sakkız kentinde yaşıyor. Gazeteci, 13 Eylül 2022 tarihinde İran’ın başkenti Tahran’da saçı göründüğü gerekçesiyle “ahlak polisi” tarafından gözaltına alınan ve 16 Eylül’de yaşamını yitiren Mahsa Amini’nin babasıyla yaptığı röportajı yayımladığı gerekçesiyle gözaltına alındı.

Gözaltı merkezindeki sorgu sürecinde zorla itirafta bulunması için ciddi baskı ve tehditlere maruz kaldı. Baskılar nedeniyle iki kez rahatsızlanan gazeteci Marufiyan, hastaneye sevk edilerek tedavi altına alındı.

Mezopotamya Ajansının haberine göre 23 yaşındaki gazeteci Marufiyan’a, Tahran Devrim Mahkemesi’nin 26’ncı Şubesi tarafından “rejim aleyhine propaganda yapmak” ve “kamuoyunu galeyana getirmek için yalan haber yayımlama” suçlamasıyla 2 yıl hapis cezası verildi.

Kararı sosyal medya hesabından duyuran Marufiyan, 28 Ocak Cumartesi günü kararın kendisine resmi olarak tebliğ edildiğini kaydetti.

Marufiyan, 2 yıllık cezanın ertelendiğini ayrıca 5 yıl boyunca yurt dışı yasağı verildiğini de ekledi.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here