Maltepe Çevre ve Yaşam Platformu: “Daha fazla beton istemiyoruz”

Maltepe Çevre ve Yaşam Platformu, Nurettin Baransel Kışlası’nın imara açılmasıyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada imar planlarının iptal edilmesi ve kışlanın halka açılması talebi yükseltildi.

11 milyon metrekare alanın yapılaşmaya açılmasının protesto edildiği ve iptal çağrısı yapılan eyemde “Mahalleme, parkıma, yeşilime dokunma”, “Daha fazla beton istemiyoruz”, “Susma sustukça her yer beton olacak” sloganları atıldı.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın plan değişiklikleri ile kent merkezlerine kalan ve kapatılan askeri okul ve kışlaları imara açtığı belirtildi. “Öncesinde, 2007 yılında Fatih Ormanı içindeki askeri alanda Maslak 1453 lüks konut projesi ile başlayan,Zeytinburnu Tank Fabrikası’nın Büyükyalı Projesine dönüşmesi ile devam eden askeri arazi yağması, Çekmeköy’de, Tuzla’da, Türkiye’nin her yerinde TOKİ eliyle yandaşlara kaynak aktarma aracı olarak kullanılmaktadır.” denilerek konut krizinin yapılaştırmaya açılmaların meşrulaştırma aracı olarak kullanılmayacağı vurgulandı.

“Çözüm, yeni konut yapmak değil, yıpranmış konutların yenilenmesidir”

Açıklamada,kışlanın 1.107 Ha ( yaklaşık 11 milyon m²) bölümünün 21 Haziran 2022 tarihinde onaylanan imar planları ile yapılaşmaya açıldığı ifade edilerek “Sosyal konut olacağı iddiasına karşın, içinde “özel okul alanı, özel kültürel tesis alanı” olan ve kişi başı 45 m² olarak tasarlanan konutların, düşük ve orta gelirliler için olmayacağı aşikârdır. Kronikleşen konut ve kira krizinin, sorunun doğru tespiti yapılmadan, piyasa şartları ile çözümlenemeyeceğini biliyoruz. Uzmanların da açıkladığı gibi, depremi bekleyen İstanbul için çözüm, asla yeni konut yapmak değil, yıpranmış konutların yenilenmesidir.” denildi. Ayrıca Maltepe Belediyesi’ne ve kışlanın 125 m² alanın tahsis edildiği Fenerbahçe Spor Kulübü’ne bu suça ortak olmamaları çağrısında bulunuldu.

Aydos’tan Validebağ’a, Fetihtepe’den Mezeköy’e saldırılar devam ediyor

AKP’nin 20 yıllık iktidarı boyunca ormanları, sit alanlarını, meraları, dereleri yandaşlara peşkeş çekerek geri dönülemez bir ekolojik tahribata yol açtığı belirtilerek “Gider ayak Aydos Ormanından Validebağ’a, Fetihtepe’den Tokatköy’e, Cennetkoy’dan Mezeköy’e kamusal doğal alanlara saldırmaya devam ediyor. Askeri alanların imara açılması da bu talanın devamıdır.” denildi.

Bölgede yaşayanlar, Maltepe’nin daha fazla yeşil alana, afetler için düzenlenmiş alanlara, kamusal spor alanlarına ihtiyacı olduğunun altını çizerek, imar planları derhal iptal edilmesini ve Baransel Kışlası’nın ranta değil halka açılmasını talep etti.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here