Manisa Salihli’de köylülerin direnişi sonucu şirket geri çekildi

Manisa’nın Salihli ilçesinde çöp tesisine karşı köylülerin nöbet eylemi başlatması üzerine şirket iş makinalarını geri çekti, jandarma da bölgeden ayrıldı.

Manisa Salihli’de büyükşehir belediyesi tarafından yapılmak istenen çöp tesisine karşı köylülerin iki gündür nöbet eylemi gerçekleştirmesi üzerine proje yürütücüsü şirket mahkeme kararının beklenmesi için iş makinalarını geri çekti.

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Caferbey Mahallesi’nde, büyükşehir belediyesi tarafından yapılması planlanan katı atık transfer istasyonun hayata geçirilmesi için 14 Kasım’da bölgeye iş makinaları getirildi. Buna karşı köylüler, meralarında oturma eylemi başlattı. Oturma eylemi başlattıkları için Jandarmayla karşı karşıya kalan köylüler, 2 gün boyunca alanı terk etmedi.

Yaşanan gerginlik üzerine sorunları dinlemek için bölgeye giden CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevergin, köylülerle birlikte Manisa Valisi Yaşar Karadeniz ile görüştü. Yapılan görüşme sonucu şirketin hukuki süreci bekleyerek geri çekilmesi istendi. Görüşmenin ardından şirket, mahkeme kararının beklenmesi için bu sabah iş makinalarını bölgeden geri çekti, jandarma da alandan ayrıldı. Köylüler de eylemlerini sonlandırıldı.

Ne olmuştu?

Tarımla geçimlerini sağlayan mahalle sakinleri, su kaynaklarının kirlenmesi ve tarımsal niteliğin düşmemesi için çöp tesisine karşı çıkarak, proje yürütücüsü SİPİL A.Ş.’ye karşı Manisa İdare Mahkemesi’nde de karşı dava açtı. Hukuki sürece rağmen iş makineleri köye sokulmak istenilmesine karşı köylüler harekete geçti

KAYNAKevrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here