Metin Lokumcu davasında mahkeme heyeti değişti, duruşma ertelendi

Artvin’de 31 Mayıs 2011’de katıldığı eylemde polisin sıktığı biber gazı ile fenalaşıp kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin davanın 8. duruşması görüldü. Mahkeme heyetinin tmamen değiştiği duruşma 26-27 Ocak 2023 tarihine ertelendi.

Duruşma Metin Lokumcu’nun kardeşi Mete Lokumcu’nun beyanlarıyla başladı. Mete Lokumcu, “Sanık polisler arkalarındaki güçle pişkin pişkin konuşuyor. Bizim arkamızda halk var onların arkasında kim var herkes biliyor” dedi.

Metin Lokumcu’nun oğlu Ulaş Lokumcu ise, “Sizle ilk defa karşılaşıyoruz. Ama biz sekizinci kez geliyoruz. Keşke bütün sanıklar da burada olsaydı. Tek derdim burada adalet sağlanması. Her seferinde aynı şeyleri konuşmak ailem işin gerçekten çok zor” ifadelerini kullandı.

Avukat Meriç Eyüboğlu keşifte dinlenmesini istedikleri tanıklar olduğunu bu tanıkların hepsinin Metin Lokumcu’nun o gün yanında olan insanlar olduğunu belirtti.

Mahkeme başkanı, “İki grup arasındaki mesafelerle alakalı benim de kafama takılan şeyler var. O alanın krokisi yok örneğin” dedi. Savcılık keşif talebinin reddi yönünde mütalaa verdi.

“Emrin yanı sıra uygulama da hukuka aykırıdır”

Söz alan Avukat Sercan Aran, “Hopa’da o gün kolluk barışçıl haklarını kullanmak isteyen yurttaşlara saldırmıştır. Birileri salt emir verdi diye o şey hukuka aykırı olmaz. İnsanlar meşru direnme hakları vardır. O gün o orada direnenler de zaten yargılanmaktadır. Verilen emir hukuka aykırıdır. Emrin yanı sıra, uygulama da hukuka aykırıdır. Bekleyen insanlara aynı anda suyla, gazla saldırılmıştır. Sonucunda da Metin Lokumcu vefat etmiştir. Bu dosyada alt amirler ve emri uygulayanlar sanık ama emri veren dönemin kaymakamı ortada yok. Bu yargılama bu açıdan sakattır. Abdullah Aktaş hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Avukatların beyanlarının ardından görgü tanıkları yaşananları aktardı.

Mahkeme, keşif ve bilirkişi taleplerinin bu aşamada reddine, tanıkların neden dinlendiğine dair açıklama yapılması için süre verilmesine, tutanak polislerinin dinlenmesine karar verdi. Duruşma iki gün olarak 26-27 Ocak 2023 tarihine ertelendi.

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama düzenlendi. Ulaş Lokumcu yapılan açıklamada “Adalete inanmak istiyoruz. Mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here