Metin Yeğin’in “Grev” filmi 29 Ekim’de sinemalarda

Belgeselci, yazar Metin Yeğin imzalı “Grev” filmi 29 Ekim’de vizyona giriyor.

Belgeselci, yazar Metin Yeğin’in “Grev” filmi 29 Ekim’de sinemalarda izleyicilerle buluşacak. 1910 yılının Osmanlı İmparatorluğu’nda, Bursa’da ipek işçiliği yapan kadın işçilerin kötü çalışma koşullarına karşı birlikte gösterdikleri gerçek bir direnişin, bütün dünya ile iç içe geçen kurmaca öyküsünü konu alan filmin çekimleri Çekimleri Türkiye ve İspanya’da tamamlandı.

Gazete Duvar’ın haberine göre çekimleri pandemiden önce tamamlanan filmin oyuncu kadrosunda La Casa de Papel dizisinde Lizbon karakterini canlandıran Itziar Ituño Martínez yer alıyor.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Metin Yeğin’in üstlendiği filmde ayrıca Pelin Batu, Tansel Öngel, Nihan Aker, Orhan Alkaya, Murat Çidamlı gibi isimler de bulunuyor. Filmin sanat yönetmeni ise Mustafa Ziya Ülkenciler.

Filmin konusu şöyle: “Yıl 1910 Bursa. Osmanlı imparatorluğu borç içinde kıvranırken, İpek işçileri kadınlar çok güç koşullarda çalışıyorlardı. Avrupa sermayesi sadece bu ipekleri kuşanmakla kalmıyor, aynı zamanda imparatorluktan alacaklarını da bu kadınların sırtından tahsil ediyordu. Bütün bunlara karşı, yaşanmış gerçek bir direnişin, kadınlarının direnişinin öyküsüdür ‘Grev’. Aynı zamanda, ne bu sömürü ne de bu karşı çıkış, sadece Bursa ile de sınırlı değildir, İngiltere’den Türkiye’ye, İspanya’ya kadar uzanır. Dünyanın en ünlü oyuncularıyla da bizi buluşturan, zamanın, aşkın ve hayatın gerçek sokaklarında bir seyahattir ‘Grev’.”

KAYNAKevrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here