Mezeköy’e girişleri engelleyen Kaymakam hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Köşk ilçesi kırsal Mezeköy Mahallesi’ne 3 kilometre mesafede JES kurulması için geçen yıl çalışma başlatıldı. Bu yıl 19 Nisan’da ise Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle santral kurulacak arazide kamulaştırma yapıldı. Ardından da ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu gerekli değildir’ kararı çıkmıştı. Karara rağmen Aydın’ın Köşk ilçesine bağlı Mezeköy ve Uzundere köyleri arasında yapılmak istenen jeotermal enerji santrali (JES) sondajlarına karşı köylüler direnişe başladılar. Köylülerin direnişlerine saldıran Jandarma’nın hukuksuzluğuna destek olmak için Kaymakam köye giriş ve çıkışları yasaklama kararı almıştı.

Aydın’daki sendika ve demokratik kitle örgütü temsilcileri, JES’e karşı direnen Mezeköy’e giriş çıkışı yasaklayan Köşk Kaymakamı Tuğba Polat hakkında suç duyurusunda bulundu. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığına verilen şikâyet dilekçesinde Kaymakam Polat, “görevi kötüye kullanma ve zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşmakla” suçlandı.

Şikayet dilekçesinde, Mezeköy’de JES faaliyetleri için köylülerin tarla ve bahçeleriyle ilgili olarak acele kamulaştırma işlemi yapıldığı ve bu şekilde köylülerin topraklarına el konulduğu belirtildi.

Dilekçede, “Topraklarına el konulan köylüler, JES sondajlarına karşı hukuk mücadelesi başlatmışlardır. Bu mücadele kapsamında 23.08.2022 günü özel mülk arazilerinde etten duvar örerek; şirket araçlarının geçişine izin vermemişlerdir. Bunun üzerine köylüler, gecenin ilerleyen saatlerinde kolluk görevlileri tarafından zor kullanılmak suretiyle dağıtılmışlardır. Dağıtılma esnasında kolluk görevlilerince köylülere karşı görevin gerektirdiği ölçünün dışında kuvvet kullanılmış; köylüler darp edilerek, gözaltına alınmışlardır. Bu şekilde kolluk amir ve görevlileri ‘Zor Kullanma Yetkisine İlişkin Sınırın Aşılması’ suçunu işlemişlerdir” ifadeleri kullanıldı.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here