Muğlalılar: Muğla’mızda çimento fabrikası istemiyoruz

Muğla Menteşe’de 2021 yılında yapımı başlayan entegre çimento fabrikasına karşı bir araya gelen halk, “Çimentocu şirket Muğla’yı terk et” dedi.

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi ile Yatağan’ın Deştin Mahallesi arasındaki Tekağaç mevkiinde 2021 yılında yapımı başlayan entegre çimento fabrikasına karşı halkın tepkisi sürüyor.

Deştin Çevre Platformu, Bayır Çevre Komitesi ve MUÇEP Menteşe Meclisinin çağrısıyla Diştin Meydanı’nda bir araya gelen kitle çimento fabrikası önüne giderek burada basın açıklaması yaptı. Sık sık, “Deniştin çayı özgür akacak”, “Çimentocu şirket Muğla’yı terk et” sloganları atan kitle adına basın açıklamasını Burcu Özdemir okudu.

Özdemir, “Aylardan beri direniyoruz. Bayır’daki direniş çadırımızda Nisan ortasından beri gece gündüz direnişteyiz. Şubat ayı ortasında çimento alanında yapığımız eylemde tüm kurumları ister belediye ister çevre bakanlığı ister çimentocuları herkesi uyardık. Bir kez daha uyarıyoruz; biz halkız ve Muğla’mızda çimento fabrikası istemiyoruz ve bu fabrika yapılamayacak” dedi.

“Bu fabrika faaliyete geçtiğinde Muğla susuz kalacak”

“Fabrikanın yaratacağı hava kirliliğine, topraklarımızı, ormanlarımızı yok etmesine, yer altı ve yer üstü su kaynaklarımızı yok etmesine izin vermeyeceğiz” diyen Özdemir şöyle devam etti; “Çevre etki değerlendirme raporunda yer alan 13 taş ocağı patlatmalarla yer altı su kaynaklarımızı tüketecek. Yer altı göllerimizi yok edecek. Dolayısıyla bu fabrika faaliyete geçtiğinde Muğla susuz kalacak.”

Fotoğraf: Övgü Yıldız/Evrensel

“Muğla’yı yok eden proje bir an evvel durdurulmalı”

Muğla’yı yok eden projenin bir an evvel durdurulmasını talep eden Özdemir, “Tüm çevrelerin bunu anlamasını ve bu yok ediş projesine karşı yanımızda yer almasını bekliyoruz. Yerel iktidar bir yolunu bularak bu yıkım projesini durdurmanın bir yolunu bulmasını bekliyoruz. Muğla Merkez ilçe yani Menteşe Belediyesi önündeki eylemlerimiz bunun içindir. İktidardan beklentimiz yok ama yerel iktidardan beklentimiz çok” diye konuştu.


KAYNAKevrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here