Musk’ın daha fazla çalışma baskısı toplu istifalara yol açtı

Elon Musk’ın Twitter çalışanlarına “yeni kültür” adı altında “ya daha fazla çalışın ya istifa edin” ultimatomu vermesi üzerine yüzlerce kişi istifa etti, şirket bazı ofislerini tedbir olarak kapattı.

Twitter’ı satın alan Elon Musk’ın çalışanlardan “yüksek yoğunlukta uzun saatler” çalışma taahhüdü imzalamalarını istemesi istifalara yol açtı. İstifalar nedeniyle ve güvenlik gerekçesiyle bazı ofisler kapatıldı.

Çarşamba günü erken saatlerde Musk Twitter çalışanlarına bir e-posta göndererek “İleriye dönük olarak, çığır açan bir Twitter 2.0 inşa etmek ve giderek daha rekabetçi hale gelen bir dünyada başarılı olmak için son derece sert olmamız gerekecek” dedi. E-postada, çalışanlardan burada kalmak istiyorlarsa “evet” seçeneğini tıklamaları isteniyordu. E-postada, perşembe günü doğu saatiyle 17.00’ye kadar yanıt vermeyenlerin istifa etmiş sayılacağı ve kendilerine bir kıdem tazminatı paketi verileceği belirtiliyordu.

Perşembe günü yerel saatle 18.00 itibarıyla, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da onlarca Twitter çalışanı, kamuya açık Twitter paylaşımlarında işten ayrıldıklarını duyurdu ancak her bir istifa bağımsız olarak doğrulanamadı.

Yine perşembe akşamı, Twitter uygulamasının çalışanlar tarafından kullanılan versiyonu yavaşlamaya başladı. Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynağın Guardian gazetesine yaptığı açıklamaya göre, Twitter’ın halka açık versiyonunun gece boyunca çökme riski altında olduğu tahmin ediliyordu.

Mevcut ve eski çalışanlar; ayrılanlar arasında, hataların düzeltilmesinden ve hizmet kesintilerinin önlenmesinden sorumlu birçok mühendisin bulunduğunu, çalışan kaybı nedeniyle platformun istikrarı hakkında soru işaretleri oluştuğunu ve yöneticiler arasında kimin geri dönmesinin istenmesi gerektiği konusunda tartışmalar yaşandığını belirtiyor.

Blind’da yapılan ayrı bir ankette, Twitter çalışanlardan, algılarına göre insanların yüzde kaçının Twitter’dan ayrılacağını tahmin etmeleri istendi. Ankete katılanların yarısından fazlası çalışanların en az yüzde 50’sinin ayrılacağını tahmin etti.

Kaç çalışanın kalmayı tercih ettiği bilinmemekle birlikte, rakamlar, Musk’ın üst yönetim de dahil olmak üzere çalışanlarının yarısını işten çıkarmak için acele ettiği ve çalışma koşullarını uzun saatler ve yoğun bir tempoyu vurgulayacak şekilde acımasızca değiştirdiği bir şirkette, bazı çalışanların kalma konusundaki isteksizliğine işaret ediyor.

Musk’ın görevi devraldığında 7 bin 500 kişilik işgücünün yaklaşık yarısını belirsiz bir şekilde işten çıkarmasının ardından, perşembe gününden önce, Twitter’ın yaklaşık 2 bin 900 çalışanı kaldığı tahmin ediliyor.

Bazı Twitter çalışanları The Verge’e, bu hafta yaşanan istifaların boyutu göz önüne alındığında, platformun yakında çökmeye başlamasını beklediklerini söyledi. Çalışanlardan biri “efsanevi mühendislerin” ve örnek aldıkları isimlerin birer birer ayrıldıklarını açıkladı.


KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here