ODTÜ öğrencileri: Barınma hakkımız için herkesi mücadele etmeye çağıyoruz

Rektörlüğün yurda öğrencilerin alınmayacağını duyurmasının üzerine açıklama yapan ODTÜ öğrencileri, “Eğitim dönemi içerisinde tüm öğrencilerin barınma hakkı sağlanmalıdır” dedi.

ODTÜ Rektörlüğünün dönemin çevirim içi olacağını,  20 Şubat günü yurda gelen öğrencileri kabul edeceğini ve bu günden sonra öğrencileri yurda almayacağını açıklamasının ardından ODTÜ öğrencileri, kararı protesto etmek amacıyla rektörlük önünde bir araya geldi. Yapılan açıklamada, “Eğitim dönemi içerisinde tüm öğrencilerin barınma hakkı sağlanmalıdır. Yurt hakkı olmayan depremzede öğrencilere barınma imkanı sağlanmalı, yurtlarda kalan öğrencilerin mağduriyetleri giderilmelidir. Barınma hakkımız için herkesi mücadele etmeye çağıyoruz” denildi.

ODTÜ Rektörlüğü, YÖK tarafından yapılacak yeni bir değerlendirmeye kadar, 2022-2023 Akademik Yılı Bahar Dönemi eğitim ve öğretimin çevrim içi olacağını söyledi. Aynı zamanda rektörlük yurtta kalan öğrenciler içinse 20 Şubat 2023 17.13’te attığı mail ile birlikte sadece 20 Şubat 2023 günü yurda gelen öğrencileri kabul edeceğini ve bu günden sonra öğrencileri yurda almayacağını açıkladı.

ODTÜ öğrencileri bugün yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “YÖK ve Rektörlüğün aldığı uzaktan eğitim kararı depremzede öğrenciler başta olmak üzere herkesin eğitim hakkını gasp ederken ODTÜ rektörlüğünün yurtlara 20 şubat itibariyle gelen öğrencilerin kalmayacağını duyurması barınma hakkımızı da gasp etmektedir. Bu kararla birlikte eğitim dönemi içerisinde yurtta kalmanın önü kapatılmaktadır. Alınan kararın öğrencilerin yarım gün içerisinde bulundukları illerden yurda dönmesini şart koşması mağduriyeti artırmış, apar topar yurduna gelen öğrencilerin de yurda girememesine neden olmuştur. Hala birçok arkadaşımız yurdunun içerisinde gece konaklayıp konaklayamayacağına dair bilgisi olmadan beklemektedir. Bu uygulamadan derhal vazgeçilmelidir. Eğitim dönemi içerisinde tüm öğrencilerin barınma hakkı sağlanmalıdır. Yurt hakkı olmayan depremzede öğrencilere barınma imkanı sağlanmalı, yurtlarda kalan öğrencilerin mağduriyetleri giderilmelidir. Barınma hakkımız için herkesi mücadele etmeye çağıyoruz.”

Bu kararlardan vazgeçilmesi için rektörlükten görüşme talep eden ODTÜ öğrencilerinin talebi uzun bekleyişin ardından kabul edildi. Bu akşam burada bulunan ODTÜ öğrencileri yurtlarda kalabileceğini söyleyen Rektörlük yetkilileri, ilerleyen süreç içerisinde yurtlarına geri dönmek isteyen öğrencilerin durumuna ilişkin net bir şey söylemedi. Öğrenci toplulukları ve gençlik örgütlerinin temsilcileriyle Rektörlük arasında gerçekleştirilecek olan görüşme için ODTÜ öğrencileri yarın tekrar Rektörlük önünde yan yana gelecek. 


KAYNAKEvrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here