ODTÜ öğrencileri Rant Yolu’na karşı Ankara Büyükşehir Belediyesi önündeydi

Melih Gökçek’in projesi olan ve Rant Yolu projesini devam ettiren Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaş’a seslenen ODTÜ öğrencileri “Rant Yolu projesini yaptırmayacağız” dedi.

ODTÜ öğrencileri Rant Yolu’na karşı Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı. Eylemde “ODTÜ Rant Yolu’na hayır diyor”, “ODTÜ ormanını parçalatmayacağız #RantYolunaHayır” yazılı pankartlar açıldı.

Eylemde “Mansur elini ODTÜ’den çek”, “Ne sermaye ne rektör ODTÜ bizimdir”, “ABB elini ODTÜ’den çek” sloganları atıldı.

Öğrenciler, projenin doğanın yağmalanarak Melih Gökçek’in rezidanslarına, ”hasta garantili” Bilkent Şehir Hastanesi’ne, “araç garantili” Niğde Otobanına ve İncek bölgesinde inşaat halinde olan lüks kulelere rant sağlanmasına neden olacağını, sağlık hizmetinin merkezden uzaklaşacağını, fahiş fiyatlı otoyol inşa edileceğini ve buralardan rant sağlanacağını ifade etti.

Rant Yolu projesinin ayrıca ODTÜ ormanlarını ekolojik yıkıma uğratacağını, Gölbaşı Özel Çevre Koruma Alanı’nın ekositemine de zarar vereceğini belirten öğrenciler “8 Eylül 2017 tarihinde ODTÜ Kayyumu Verşan Kök ve dönemin belediye başkanı Melih Gökçek arasında 4 maddelik protokol imzalanması, ODTÜ Ormanından yolun açılabilmesi için 6831 Sayılı Orman Kanununda belirtilen hukuksal süreç yerine getirilmemiş olduğundan hukuksuz bir işlem niteliğindedir. Üstelik protokolde ormanda 50 metre genişliğinde yol açılacağı belirtilmesine karşın 90-100 metre genişliğinde yol açılarak suç işlenmiştir.” dedi.

ODTÜ bileşenleri olarak belediye ve Mansur Yavaş’la görüştüklerini, 1731 dilekçe toplayarak belediyeye ilettiklerini, çadırlı nöbet ve basın açıklamaları yaptıklarını belirten öğrenciler CHP’li “Mansur Yavaş Belediyesi”nin ODTÜ’lülerin ve Ankaralıların taleplerine hala cevap vermediğini kaydetti.

Öğrenciler “Bizler ODTÜ Bileşenleri ve Ankaralılar olarak Rant Yolu projesini kabul etmediğimizi bugün bir kere daha yineliyoruz ve taleplerimiz dikkate alınmadığı sürece de yinelemeye devam edeceğiz. Rant Yolu projesini iptal etme gücü Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin karar organı belediye meclisinde ve belediye başkanı Mansur Yavaş’tadır. Bu sebeple Mansur Yavaş’a ve ABB’ye bir kere daha belirtiyoruz: Rant Yolu projesini yaptırmayacağız! Projeyi iptal etmeyip iş makinelerinizi ODTÜ Ormanına sokmanız durumunda ise ODTÜ’lüler ve Ankaralılar Kavaklık Direnişinde olduğu gibi bütün fiziksel güçleriyle bu yıkıma ve talana engel olacaklar.” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here