ODTÜ’lü akademisyenlerden Devrim Stadyumu’na çağrı

ODTÜ’de akademisyenler diploma töreninin Devrim Stadyumu’nda gerçekleştirilmesi çağrısı yaptı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezuniyet töreninin iptal edilmesine karşı tepkiler büyüyor. Elektrik Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden akademisyenler, yaptıkları açıklamayla 2022 yılı diploma töreninin Devrim Stadyumu’nda gerçekleştirilmesi çağrısına destekte bulundu.

ODTÜ’de yıllardır Devrim Stadyumu’nda olan mezuniyetin rektörlük tarafından iptal edilmesiyle birlikte öğrenciler bu konuda birleşmeye başlamış ve akademisyenleri de kendilerine desteğe çağırmışlardı. Matematik Bölümü’nün ardından bugün Elektrik Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü de bugün resmi kanallarından mezuniyetin iptali kararının karşısında Devrim Stadyumu’nda olacak bir mezuniyeti rektörlükten talep eden açıklamalar yayınladılar.

‘Üniversite’nin en önemli yapı taşı öğrencilerdir’

Evrensel’de yer alan habere göre; Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü akademisyenleri yaptıkları açıklamada, “Bir üniversitenin en önemli yapıtaşı öğrencileridir; öğretim üyeleri ve yöneticilerin görevi ise onları evrensel bilgi ve değerlere sahip olarak yetiştirmektir. Üniversitemizden mezun olan gençlerimiz yarınlarımızı oluşturacaktır. Bu yarınlar, bugün onlara verdiğimiz kıymetle şekillenecek olan aidiyet, bağlılık, sorumluluk ve vefa duyguları ile belirlenecektir. ODTÜ’yü tercih eden gençlerin ve ailelerinin hayallerinden biri, ODTÜ Stadyumunda yapılacak mezuniyet törenini yaşamaktır. Öğrencilerimizin hak ettikleri başarılarını, bu başarıda büyük payı olan aileleri ile birlikte kutlamalarının en önemli kısmı kurumsal bir diploma törenidir. Bu kurumsal tören onların elinden alınırsa oluşacak hayal kırıklığının telafisi olmayacaktır. Üniversitemiz stadyumunda, tüm üniversite paydaşlarının birlikte kutlayacağı bir mezuniyet töreninin geleneksel hali ile yapılması için gereğini Üniversite Yönetiminden talep ediyoruz” dedi.

‘Gelenekleri birlikte yaşatalım’

Endüstri Mühendisliğinden akademisyenler ise “ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri olarak 2022 yılı diploma töreninin Devrim Stadyumu’nda gerçekleştirilmesi çağrısına katılıyoruz. Öğrencilerimizi güzel anılarla ve özgür düşünceyle uğurlamak, ODTÜ’lü olmaktan gurur duymamızı sağlayan geleneklerimizi hep beraber yaşatmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bilgisayar Mühendisliği akademisyenleri ise, “Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ve görevlileri olarak, 2022 mezuniyet töreninin bölümlere dağıtılmış olarak yapılması kararını üzüntü ile karşılıyoruz. ODTÜ ailesini coşku ve kıvanç içinde bir araya getiren bu törenin, Devrim Stadyumunda yapılması geleneğinin sürdürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Öğrencilerimizin bu özel deneyimi stadyumda yaşama taleplerini haklı buluyor ve destekliyoruz. Üniversite yönetimini, tüm paydaşlar ile işbirliği içinde, mezuniyet törenini stadyumda gerçekleştirmek üzere gereken düzenlemeleri hayata geçirmeye çağırıyoruz” dedi

İptal kararının ardından geçen süreçte öğrenciler, hakları olan mezuniyeti atanmış Rektör Verşan Kök’ten talep etmeye ve bölümlerini kendilerine destek olmaya davet etmeye devam ediyor.

 


KAYNAKUmut Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here