Paris’te binler, kadına yönelik şiddeti protesto etti

Paris’te kadına yönelik şiddete karşı Republique Meydanı’nda gösteri düzenlendi. Binlerin katıldığı eylemde “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” ve “Vazgeçmiyoruz” dövizleri de taşındı.

Fransa’nın başkenti Paris’te kadına yönelik şiddete karşı Republique Meydanı’nda gösteri düzenlendi.

Binlerce kişinin katıldığı eylemde, ritim grubu eşliğinde kadına yönelik şiddet karşıtı sloganlar atıldı.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ardından sokağa dökülen kadınların kullandığı “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” ve “Vazgeçmiyoruz” sloganlarıi, Paris’teki eylemde dövizlerde de yer aldı.

Ayrıca eyleme “İstanbul Sözleşmesi bizim!” yazılı maskelerle katılanlar da oldu.

Altmışın üzerinde kadın ve çocuk koruma derneği, sendika ve siyasi partinin destek verdiği eylemde, şiddetle mücadele için ayrılan mali kaynakların artırılması istendi.

Kadın haklarının her gün çiğnendiğini ifade edilerek iş yerlerindeki cinsel şiddet konusunda bağlayıcı yasalara ihtiyaç olduğunu vurgulandı.

Eylemde, Fransa’da her 2 günde 1 kadının arkadaşı veya boşandığı erkek tarafından uygulanan şiddet sonucu hayatını kaybettiğini ifade eden kadınlar, “İster evde, ister işte, ister sokakta olsun, şiddet kaçınılmaz değildir. Bu gösteriyle şiddete yer olmayan bir dünya talebimizi dile getiriyoruz” dedi.

“Şiddet mağduru kadın ve çocuklar korunabilir. Risk altındaki kadınlar ve çocuklar güven altına alınmalı, suçlular mahkum edilmeli, cezasızlık sona ermeli. Eşitlik eğitimi öncelik haline gelmelidir” denilen eylemde her yıl resmi kayıtlara göre yaklaşık 220 bin kadının şiddet mağduru olduğu, 94 bin kadının cinsel saldırıya maruz bırakıldığı belirtildi.

KAYNAKevrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here