HSM’den patlamaya ilişkin açıklama: Taksim’deki patlamayla ilişkimiz yok

Halk Savunma Merkezi (HSM) Karargâh Komutanlığı Taksim İstiklal Caddesindeki patlamaya dair yaptığı yazılı açıklamada, Taksim’deki bombalı saldırıyla hiçbir ilişkilerinin olmadığını açıkladı.

Halk Savunma Merkezi (HSM), Taksim İstiklal Caddesi’nde dün 6 kişinin yaşamını yitirdiği patlamaya dair açıklama yaptı. Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan açıklamada, “Bu olayla ilişkimizin olmadığı, doğrudan sivilleri hedeflemeyeceğimizi ve sivilleri hedefleyen eylemleri kabul etmediğimizi halkımız ve demokratik kamuoyu yakından bilmektedir.” dedi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Bu olayla ilişkimizin olmadığı, doğrudan sivilleri hedeflemeyeceğimizi ve sivilleri hedefleyen eylemleri kabul etmediğimizi halkımız ve demokratik kamuoyu yakından bilmektedir. Biz haklı ve meşru özgürlük mücadelesi yürüten bir hareketiz. Türkiye toplumuyla ortak, demokratik, özgür ve eşit gelecek yaratmak isteyen bir perspektifle hareket ediyoruz. Bu açıdan Türkiye zemininde sivil insanları herhangi bir biçimde hedeflememiz söz konusu olamaz.

“Gelişen meşru mücadelemiz karşısında AKP-MHP rejiminin zorlandığı açık bir gerçektir. Özellikle kimyasal silah kullanmasının deşifre olması, yine kendi askerlerini yaktıkları görüntülerin açığa çıkması gerçeği karşısında tabloyu tümüyle değiştirmeye dönük yeni bir karanlık planın devreye sokulmak istendiği görülmektedir. Bu olay sonrası özellikle Kobanê’yi hedef göstermeleri, planlarının yönünü ortaya koymaktadır. Bu çerçeveden bakıldığında bu olayın karanlık bir olay olduğu, bu olayda kullanılan öğelerin Kürt veya Suriyeli olduğu iddia edilse de, bunun sonucu değiştirmeyeceği açık ortadadır. Bunun karanlık bir planın başlangıcına işaret ettiği anlaşılmaktadır. Bu konuda tüm Türkiye demokrasi güçlerinin ve kamuoyunun, geliştirilmek istenen karanlık süreci görerek bu olayın deşifre edilmesi için mücadele yürütmeleri önem taşımaktadır.”

Emniyet, saldırıyı gerçekleştirdiği iddiasıyla gözaltına aldığı Suriye uyruklu Ahlam Albashir’in sorgusunda PKK üyesi olduğunu itiraf ettiğini açıklamıştı.

Ayrıca Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazloum Abdi’de Taksim patlamasıyla ilişkileri olmadığını açıkladı.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here