HDP ve Yeşil Sol Parti’de yeni süreç başladı

Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerin sonuçlarını değerlendirmek üzere dün Ankara’da toplanan Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP), yeni dönem Yol Haritası’nı belirledi.

Yürütülen tartışmalar sonucunda yeni dönem için süreç başlatıldı. Hem seçim süreci değerlendirilecek hem özeleştiri verilecek, yeni dönemin temel stratejisi ise sürecin tüm aşamalarına halkın dahil edilmesi olacak.

Parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre; yeni süreçte temel gündem 14 Mayıs seçimleri ve sonuçları ile yeniden yapılanma için kapsamlı tartışmaların yerelden merkeze işletilmesi olacak. Her aşamasında halkla birlikte yürütülecek süreçte, her tespitin ve eleştirinin yeni dönem için güç kaynağı olacağı inancıyla yola çıkılacak. Yeni bir çıkış için, yeni bir dil ve yeni bir anlayış örgütlenmesi için de kapsamlı çalışmalar yürütülecek.

Yeni dönem için temel ihtiyaç olan “eleştiri-özeleştiri” sürecinin kapsamlı bir şekilde işletilmesi ve bunun halkla birlikte şeffaf bir şekilde tartışılması bekleniyor. Bu kapsamda öncelikle Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantılar yapılarak, geniş katılımlı il, ilçe ve bölge toplantılarının planlanacağı öğrenildi. Bunun yanı sıra süreci yürütecek olan Koordinasyon Kurulu’nun oluşturulması ve her bölgeye heyetlerin gönderilmesi planlanıyor.

Nihai karar halkla alınacak

Seçim değerlendirme toplantılarının ardından halkla, yerel kurumlar ve dinamiklerle birlikte nihai kararlar alınacak. Bu süreçlerin tamamlanmasının ardından kongre hazırlıkları için çalışmalar başlatılacak.

Yine 30 Mayıs’ta eşbaşkanlar ve eş sözcülerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, ilk aşama olarak bileşenler, parti kurulları, milletvekilleri, Kadın ve Gençlik Meclisleri, İl Eşbaşkanları, tüm seçilmişler ve Danışma Kurulu ile 10 Haziran’a kadar sürecek olan toplantılar planlandı.

Yeni sürecin ikinci aşamasında ise il ve ilçelerde yaygın halk toplantıları, bölge toplantıları, ardından Amed ve İstanbul merkezli iki büyük konferans gerçekleştirilecek. Aynı zamanda kongre hazırlıklarını da kapsayacak olan bu toplantıların ardından büyük kongreye gidilmesi bekleniyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz