SADAT’ın ortağı Mehmet Naci Efe: “ASELSAN’ın, MKE’nin silahlarını yurt dışına satıyoruz”

SADAT’ın ortaklarından olan Mehmet N. Efe, ASELSAN’ın ve MKE’nin ürettiği askeri ürünleri, yurtdışında sattıklarını açıkladı. Efe, yurtdışındaki faaliyetleri hakkında Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi olduğunu da söyledi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun önüne giderek “SADAT paramiliter bir kuruluştur… Burası terörist yetiştiren bir kurumdur. Seçimi gölgeleyecek, seçimin güvenliği sarsacak herhangi bir şey olursa sorumlusu burasıdır ve Saray’dır” dediği SADAT’ın ortağı konuştu.

BirGün’den İsmail Arı’ya konuşan kurumun ortaklarından ve yönetim kurulu üyelerinden Mehmet Naci Efe, ASELSAN’ın ve MKE’nin ürettiği silahları yurt dışına sattıklarını, bunu Dışişleri Bakanlığının bilgisi dahilinde yaptıklarını açıkladı.

“Eğitim vermiyoruz” iddiası

Efe, “Silahlı gruplara eğitim veriyor musunuz” sorularına karşılık “Vermiyoruz” iddiasını öne sürdü ve şunları söyledi:

“İnternet sitesinde eğitim verildiği yazsa da eğitim vermiyoruz. Biz sadece fikir veririz. ‘Şunu böyle böyle yapacaksınız’ deriz. Şu ana kadar da kesinlikle yapmadık. Bizden teklif isteyenler oldu ama yapmadık. Türkiye’de ve dünyada herhangi bir ülkede eğitim vermedik ve verilmeyecek de. Bu bizim işimiz değil çünkü. Biz sadece danışmanlık ve proje firmasıyız. Projeyi hazırlarız, ‘Bunu buradan alacaksınız, bunun kullanımı bu şekilde oluyor, atış alanlarını böyle, eğitim alanlarınız şu şekilde kurun’ deriz.”

Silah ticareti teklifi SADAT’a yapılıyor

Silah ticaretine aracılık yaptıklarını söyleyen Efe, “ASELSAN’ın, Makina Kimya Endüstrisi’nin (MKE) ürettiği ürünleri, yurt dışında müttefik olduğumuz ve ülkemizin izin verdiği ülkelere götürüp satıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ASELSAN ve MKE ürettiği silahları neden doğrudan kendisi satmıyor” sorusuna ise “ABD’nin böyle 77 tane şirketi var. Türkiye’de böyle şirketler var ama bir şekilde SADAT’ın üzerine gidiliyor” cevabını verdi.

Efe sürecin işleyişini ise şöyle anlattı:

“Bir müttefik ülke bizden teklif istiyor ve biz her yere yazıyoruz. Dışişleri Bakanlığı’na yazıyoruz, ‘Tamam, sıkıntı yok’ denirse, örneğin MKE’nin ürününü istemişse onlarla bir araya getiriyoruz. Sonra ‘Ben bunu nasıl kullanacağım’ diye sorduklarında da anlatıyoruz. SADAT, Türkiye’den izinsiz teklif dahi vermedi. Vatanımda üretilen ürünü Afrika ülkelerinde, İslam ülkelerinde pazarlayan ve satan bir kurum haline geliyorum. Bedava hizmet veriyorum ne güzel.”

“Sudan’da  danışmanlık hizmeti veriyoruz”

SADAT’ın ortağı Mehmet Naci Efe, “hizmet verdikleri” ülkelere dair de şu bilgileri verdi:

“Libya’da biz herhangi bir hizmet vermiyoruz. Bizden teklif istediler ama biz hizmet vermedik. Sudan’dan teklif istediler ve orada danışmanlık hizmeti veriyoruz. Verdiğimiz hizmet şu: Oradaki silahlı kuvvetlere askeri tesisler inşaatı yapılması için bir proje hazırladık. Onu da bir inşaat firmasıyla birlikte danışmanlık hizmeti vererek yaptık. Cesaret parkuru dediğimiz, atlama, zıplamayla ilgili bir sportif faaliyet alanı yapıldı. Başka hiçbir ülkede eğitim, hizmet vermedik. Keşke verebilsek.”

Yaptıkları işten milyon dolarlar kazanmadıklarını iddia eden Efe, ekonomik krizde zor durumda olduklarını öne sürdü.

Ayrıca Kılıçdaroğlu kapının önüne gelmeden önce arasaydı “Baş tacısınız” diyerek içeriye alacaklarını ve “kahve ısmarlayacaklarını” ifade etti.

Öte yandan şimdiye kadar SADAT hakkında hiçbir soruşturma açılmadığını söyleyen Efe, 15 Temmuz darbe girişimindeki rollerine dair de “Her Türk vatandaşı gibi bizim 3-5 tane çalışan vatandaşımız çıkıp sokaklarda münferiden ülkesini savunmuştur. Yani herhangi bir organizasyon yok” dedi.


KAYNAKBirgün, Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here