Sağlık emekçileri “Promosyon ihaleleri emekçiden yana, şeffaf, açık şekilde yapılmalıdır”

Sağlık emekçileri İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde banka promosyonlarına dönük basın açıklaması düzenledi.

İstanbul’da SES İstanbul Şubeleri, İstanbul Tabip Odası, TÜMRAD-DER ve Dev Sağlık-İş şubesi tarafından Çemberlitaş’ta bulunan İl Sağlık Müdürlüğü önünde yapılan açıklamada promosyon ihalesinin sağlık emekçilerinden yana, şeffaf ve açık bir şekilde yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Sağlık emekçileri adına ortak açıklamayı okuyan SES Şişli Şube Eşbaşkani Fadime Kavak Sevim Türkiye’de son yıllarda artan enflasyon oranı, yaşanan ekonomik kriz ortamı nedeniyle sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin satın alma gücünde ciddi oranda gerilediğine dikkat çekti.

Sevim, “Haziran 2021 öncesi birçok ilde 3-5 yıllığına imzalanan banka promosyon sözleşmeleri ile emekçilerin eline 4-7 bin TL arası ek bir gelir geçmişti. Ancak yeni dönemde yapılan banka promosyon sözleşmelerinde bu rakam 3 yıl için 30-40 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Özellikle 2021 yılı ve öncesinde promosyon anlaşması yapılan iş yerlerinde çalışan emekçiler ciddi hak kaybına uğramış bulunmaktadır. Enflasyonla faiz arasında açılan makas, bankaları karlılık rekoruna doğru koştururken işçi ve emekçiler aldıkları ücretlerle ayı nasıl çıkarabilirim diye kuruş hesabı yapıyor, meyve dahi alamıyor, çocuğunu yeterli ve dengeli besleyemiyor, elektrik, su faturalarını ödeyemiyor. İstanbul’da 2020 yılında 3 yıllık imzalanan anlaşma gereği kişi başına 3816 lira ödeme aldı” dedi.

Enflasyon artışına rağmen banka tarafından promosyon ödemesinde bir artış yapılmadığını söyleyen Sevim, “Hükümet bir kanun değişikliği ile 2021 Haziran ayından sonra devlet tarafından satın alınan her türlü mal ve hizmete sözleşmede olsun ya da olmasın enflasyon farkı ödemesine karar verdi. Biz biliyoruz ki ekonomik kriz koşullarında sermayeyi korumak adına almış olduğu bu kararın benzerinin emekçiler lehine de promosyon anlaşmaları için alınabilir.”

“Tüm emekçiler lehine yeniden düzenleme yapılmalıdır”

“Biz sağlık emekçileri her geçen gün daha da yoksullaşırken, ücretlerimiz enflasyon karşısında mum gibi erirken seyirci olmayacağız elbette” diyen Sevim sözlerine şöyle devam etti:

“Emeğimizin üzerinden her kim nemalanıyor ve karına kar katıyorsa biz de kazandırdığımızın karşılığında hakkımız olanı istemekten geri durmayacağız. Bankaların artan bu devasa karlarında işçi ve emekçilerin kendilerine yatırılan maaş ve her türlü ücretlerinin değerlendirilmesi de etkilidir. Ücretlerimiz üzerinden bankanın elde ettiği karda payımızı istiyoruz. İstanbul ili için ilk toplantısı 27 Ekim’de yapılan promosyon ihalesi devam ederken komisyon başkanı ihaleye 15 gün süre ile ara vermiş bir daha da komisyonu toplamamıştır konuya dair biz sağlık emekçilerini rahatlatacak bir açıklama dahi yapılmamıştır. Ayrıca  promosyon anlaşmalarında önerilerimizin dikkate alınmasını istiyoruz. Buna göre promosyon sözleşmelerinin yenilenmesinin çıkarılacak bir kararnameyle tek bir günde çözüme kavuşacağı bilinmektedir. Tüm emekçiler lehine promosyon sözleşmeleri için yeniden bir düzenleme yapılmalıdır. Hükümetin memur maaş zamlarında yaptığı gibi 6 aylık enflasyon farkının promosyon sözleşmelerinde de uygulanması istiyoruz. Enflasyonun belli bir oranı aşması durumunda promosyon sözleşmesinin süresi dolmadan cezai şart olmadan yenilenmesini istiyoruz.

Promosyon sözleşme yılının 3 yılı geçmemesini istiyoruz. Promosyon anlaşmalarının şeffaf bir şekilde yapılmasını ve iş kolunda ki emekçiler adına tüm sendikaların süreci takip etmesinin sağlanmasını istiyoruz.”


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here