Samandağ’da ihraç edilen eğitim emekçileri açıklama yaptı

Son süreçte çeşitli bahanelerle ihraç edilen eğitim emekçileri için Samandağ Eğitim Sen şubesinde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Eğitim Sen üye ve yöneticilerinin, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen eğitim emekçilerinin, Yeni Demokrasi okurlarının katıldığı açıklamada “Keyfiliğe Boyun Eğmeyeceğiz!” pankartı asıldı.

Açıklamada söz alan ve çeşitli bahanelerle öğretmenlikten ihraç edilen Yeni Demokrasi okuru Çağdaş Can “31 Temmuz’da süresi biten 35. madde kapsamında soruşturmamız sürüyordu. Soruşturmanın bitmesine 2 gün kala karar verildi ve ihraç edildim.” dedi. Can, ihraç edilme gerekçesinin sosyal medya paylaşımları, müzik etkinlikleri ve 1 Mayıs yürüyüşleri olduğunu belirtti. Tüm bu etkinliklerin “örgüt propagandası” kapsamında değerlendirildiğini söyleyen Çağdaş Can, “2012’de ‘Hepimiz N.Ç.’yiz’ paylaşımı yapmıştım. Bu paylaşımım örgüt propagandasına delil olarak sayıldı. N.Ç. 14 yaşında 28 kişinin tecavüzüne uğrayan bir çocuk. Bu çocuğu sahiplenmek suç olarak sayıldı. Biz buradan söylüyoruz o zaman eğer bu suçsa biz bu suçu işlemeye devam edeceğiz. Ama biliyoruz ki esas suçlular bunu fezlekelere ekleyenlerdir.” dedi.

IŞİD’in katliamlarını teşhir eden paylaşımların dahi örgüt propagandasına delil olarak gösterildiğini aktaran Can, IŞİD’e toz kondurmayanları da teşhir edeceklerini dile getirdi. “İhraç gerekçesinde ilginç bir detay daha var. Kedi paylaşmışım sosyal medyada. 1 Mayıs yürüyüşünde flamaya tırmanmaya çalışan bir kedi. Bu dahi örgüt propagandasına delil olarak sayıldı.” diyen Can, ihraç edilmesinin ardından 1 aylık maaşın iadesinin istendiğini ifade etti.

Çağdaş Can konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı: “Mücadelemizde hiçbir şekilde eğilip bükülmeyeceğiz. İşçilerin, köylülerin, kadınların, çocukların ve bütün ezilenlerin haklarını savunmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. Tabii ki bu mücadelemiz onlar tarafından meşru görülmeyecek. Ama biz mücadelemizin meşruluğunu Koçlardan, Sabancılardan, Cengiz Holdinglerden almıyoruz. Biz mücadelemizin meşruluğunu Soma’da katledilen işçilerden, Karadeniz’de doğa talanına karşı mücadele eden köylülerden, Gezi şehitlerinden alıyoruz. O yüzden bizi hiçbir şekilde ekmeğimizle terbiye edemezler.”

Açıklamada KHK ile ihraç edilen Pelin Akbaş Yeşil ve Samandağ Eğitim Sen Şube Başkanı Cüneyt Kayıkçı da birer konuşma gerçekleştirerek ihraçlara tepki gösterdi.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here