Saray’a 2 milyar TL örtülü ödenek yetmedi

Halk yoksullukla boğuşurken Saray’a 2 milyar TL’lik örtülü ödenek de yetinmedi

Cumhurbaşkanlığı, dev bütçesinin yanı sıra 2 milyar TL’lik örtülü ödenekle de yetinmedi, yedek ödenek kaleminden de 2,8 milyar TL kullandı. 2021 yılında bütçe büyüklüğü 4 milyar TL olarak belirlenen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın örtülü ödenekten kullandığı rakam 2 milyar TL dolayında gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın yasal olarak açıklamak zorunda olduğu yedek ödenekten de Cumhurbaşkanlığı’nın 2,8 milyar TL kullandığı ortaya çıktı.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; kamu idarelerinin bütçe yılı içinde ödeneklerinin yetersiz kalması ya da öngörülemeyen harcamaları için Cumhurbaşkanı tarafından aktarılmak üzere bütçeye konulan yedek ödenek, 2021’de de fren tutmadı. Yıla başlarken 9,8 milyar TL olarak belirlenen yedek ödenek toplamı yılı 102,9 milyar TL’lik bir büyüklükle tamamladı.

Cumhurbaşkanlığı’na mal ve hizmet alımı için iki ayrı kalemden 250 milyon TL ve 2 milyar 560 milyon TL olmak üzere 2 milyar 810 milyon lira ödenek aktarıldı.

Mal ve hizmet alımı için en yüksek ödenek aktarılan kurum, pandemi harcamalarının yanısıra şehir hastaneleri için yapılan ödemelerin de gerçekleştirildiği Sağlık Bakanlığı bütçesi oldu. Sağlık Bakanlığı’na 18 milyar TL’ye yakın ödenek verildi.

Kamu özel işbirliği projeleri için şirketlere aktarılan garanti ödemeleri nedeniyle dev harcamaların yapıldığı Karayolları Genel Müdürlüğü’ne de yedek ödenekten 11 milyarı sermaye gideri olmak üzere 14 milyar TL’ye yakın para aktarıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here