Savcı gazetecilere yaptıkları haberleri sordu

Ankara Adliyesi’nde ifadeleri alınan gazeteciler 4 gün sonra adliyeye getirildi. Gazetecilere yaptıkları haberler, sosyal medya paylaşımları ve seyahatleri soruldu. 

Ankara merkezli soruşturma kapsamında 25 Ekim’de gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdür Diren Yurtsever ve muhabirleri Deniz Nazlım, Berivan Altan, Selman Güzelyüz, Hakan Yalçın, Emrullah Acar, Ceylan Şahinli, JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer, MA Ankara bürosunda bir süre stajyer olarak çalışan Mehmet Günhan, 4 gün sonra Ankara Adliyesi’ne getirildi.
Gözaltına alınırken maruz kaldıkları işkenceye karşı emniyette ifade vermeyi reddeden gazeteciler, işlemlerinin tamamlanmasının ardından bu sabah Ankara Adliyesi’ne getirildi. Ev baskınları sırasında polis işkencesine maruz kalan gazetecilerden MA muhabirleri Berivan Altan ve Deniz Nazlım’a, “Başınızı eğdireceğiz zorluk çıkarmayın” diyerek zorla baş eğdirmeye çalışarak görüntü alan Ankara Emniyeti’nin mizanseni, bugün de devam etti.
Polisin gazetecileri ters kelepçeleyerek emniyetten çıkardığı ve tek sıra halinde 60-70 metre yürüterek görüntü aldığı öğrenildi.
Adliye içerisinde kelepçeli bekletilen MA ve JINNEWS muhabirlerinin ifade işlemleri başladı. İfadeler, 9 savcı tarafından eş zamanlı alınıyor.
Gazetecilerin ifadelerinin alındığı adliye koridorunda bekleyen meslektaşları ve aileleri, polis tarafından dışarı çıkarıldı. Gazetecilerin aileleri ve meslektaşları, Ankara Adliyesi önünde bekleyişini sürdürüyor.
Gazeteci Selman Güzelyüz’ün dışında bütün gazetecilerin savcılık ifadeleri tamamlandı. Gazetecilere, Dicle ve Fırat Gazeteciler Derneği’ne (DFG) üyelikleri, yaptıkları haberler, televizyon bağlantıları, sanal medya paylaşımları ve Federe Kürdistan Bölgesi’nde suikast sonucu katledilen Nagihan Akarsel’in cenaze törenine neden katıldıkları soruldu.
“Neden yazı işleri müdürü oldun?”
Diren Yurtsever’e neden MA Yazı İşleri Müdürü olduğu soruldu. Yurtsever’e, MA mikrofonu ile birlikte çekilen fotoğrafı gösterildi, kendisiyle birlikte gözaltına alınan gazetecileri tanıyıp tanımadığı soruldu.

“Neden seyahat ettin?”

Gazeteci Öznur Değer’e TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu’nun Jin TV’ye verdiği ödülü neden aldığı soruldu. Öznur Değer’in yaptığı 67 seyahat, suçlama olarak yöneltildi. Öznur Değer’e, sosyal medya paylaşımlarını hangi gerekçeyle yaptığı ve bu konuda kimden talimat aldığı soruldu.

“Mezopotamya Ajansı’ndan rahatsız mısın?”

Gazeteci Deniz Nazlım’a DFG’ye neden ve nasıl üye olunduğu soruldu. Nazlım’ın çalıştığı Mezopotamya Ajansı’nda rahatsız olup olmadığı sorulması dikkat çekti.
Gazeteci Emrullah Acar’a ise Mezopotamya Ajansı’nda neden çalıştığı ve çalışma arkadaşı olan Selman Güzelyüz’ü nereden tanıdığı soruldu.

KAYNAKMezopotamya Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here