Sayıştay: Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörlük ofisi için ihalesiz 311 bin lira harcandı

Sayıştay, Boğaziçi Üniversitesi’nin Kandilli Rasathanesi yerleşkesindeki eski yemekhane binasına Rektörlük ofisi yapılması için 2021 yılında yaklaşık 311 bin lira harcadı. Sayıştay, bu harcamanın ihale ile değil doğrudan temin yoluyla yapıldığını belirledi, “Aynı ihale konusu içerisinde yer alabilecek benzer nitelikteki işlerin kısımlara bölünerek doğrudan temin yöntemiyle yaptırılması mümkün değildir” değerlendirmesini yaptı.

Sayıştay’ın Boğaziçi Üniversitesi’nin 2021 yılı hesaplarına ilişkin denetim raporu yayınlandı.

Rapora göre, Sayıştay; “Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen temel ihale usulleri ile yapılması gereken işlerin, ihale konusu edilmediğini” ve “parasal sınırların altında kalacak şekilde ve aynı ihale konusu içerisinde yer alabilecek benzer nitelikteki işlerin kısımlara bölünerek doğrudan temin yoluyla yapıldığını” tespit etti.

Kandilli Rasathanesi’ne rektörlük ofisi için 311 bin 865 lira harcandı

Sayıştay, bu yöntemle üniversite bütçesinden 603 bin 538 lira harcama yapıldığını tespit etti. Raporda yer alan tabloya göre, bu miktarın 311 bin 865 lirası Kandilli Rasathanesi yerleşkesindeki eski yemekhane binasına rektörlük ofisi yapılması için harcandı.

Sayıştay: Mümkün değil

Sayıştay raporunda, bu harcama için; “Yapılan incelemelerde; aynı ihale konusu içerisinde yer alabilecek benzer nitelikteki işlerin kısımlara bölünerek doğrudan temin yöntemiyle yaptırılması, bu tür alımların eşik değerlerin altında kalmak amacıyla ihale konusu edilmeksizin kısımlara bölünmesi mümkün değildir” değerlendirmesini yaptı.

Üniversite: Bundan sonra gerekli özen ve dikkat gösterilecek

Boğaziçi Üniversitesi, bu bulgu için Sayıştay’a görüş bildirdi. İdare, Sayıştay’a ilettiği yanıtında; “bu hususa katıldığını, bundan sonra ihtiyaçların temel ihale usulleri ile temin edilmesi hususunda gerekli özen ve dikkati göstereceğini” ifade etti.

 


KAYNAKBirgün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here