Schneider Enerji ve Grid Solutions yarın greve çıkacak

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu 5 işletmeye bağlı 11 fabrikada yaklaşık 2 bin işçiyi kapsayan grup toplu sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 23 Ocak’ta uygulanmak üzere grev kararı alınmıştı. 3 işletmede anlaşma sağlandı, geri kalan iki işletme greve gidiyor.

MESS’E bağlı 5 işletme ile 6 Ekim 2022 tarihlerinde başlayan görüşmelerde anlaşma sağlanamamış ve bu nedenle 23 Ocak Pazartesi günü için grev uygulama kararı alınmıştı.

Birleşik Metal-İş, sırasıyla Schneider Elektrik, Arıtaş Kriyojenik ve Hitachi  Energy’de anlaşma sağlandığını duyurdu. Geri kalan Schneider Enerji ve Grid Solutions’da ise yapılan toplantıda sonuç alınamadığı belirtildi. Patrondan yeni bir görüşme talebi gelmemesi halinde Kocaeli’de bulunan bu iki işyerinde greve gidilecek.

Birleşik Metal-İş Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, MESS’e bağlı 5 işletme için süren görüşmelerde Schneider Elektrik ve Arıtaş Kriyojenik işyerleri için önceki günlerde anlaşma sağlandığı hatırlatıldı. Greve 1 gün kala bugün MESS’in daveti ile Hitachi  Energy için yapılan görüşme sonucu anlaşma sağlandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada anlaşmanın detayları şöyle:

“Ücret Zammı:
1’inci 6 ay: 31 Ağustos’taki saat ücretlerine % 91 oranında zam yapılacak.
2’nci 6 ay: 28 Şubat 2023 tarihindeki saat ücretlerine % 18 zam yapılacak. Ancak Mart ayındaki son altı aylık enflasyon oranının yüzde 18’i aşması halinde, aşan kısmın tamamı 28 Şubat’taki ücretlere yansıtılacak.
3’üncü 6 ay: 6 Aylık enflasyon oranının üzerine saat ücretlerine 5,02 TL eklenecektir.
4’üncü 6 ay: 6 Aylık enflasyon oranında zam yapılacaktır.

Sosyal haklarda ise yıllık yüzde 100 zam yapılacak. Kurban Bayramı ödeneği için ise yüzde 120 oranında artış yapılacak.
Bu hakların dışında muhtelif kazanımlar elde edilmiştir.

Toplu sözleşmemiz Hitachi Energy ve tüm metal işçilerine hayırlı olsun. İşverenden yeni bir görüşme çağrısı olmaması halinde yeni ismiyle Green Transfo Energy Turkey Enerji Endüstrisi San. ve Tic. A.Ş. ( eski ismiyle Schneider Enerji) ve Grid Solutıons işletmelerinde yarın greve çıkılacak.” 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here