Şebnem Korur Fincancı’ya dayanışma kartları gönderildi

İstanbul Tabip Odası’nın çağrısıyla Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya dayanışma kartları gönderildi.

Sirkeci’de bulunan Büyük Postane önünde bir araya gelen çok sayıda sağlıkçı, insan hakları savunucusu, emek ve meslek örgütleri ile sivil toplum örgütü temsilcileri, polis tarafından gözaltı araçlarıyla ablukaya alındı. Aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin’inde bulunduğu grup, Fincancı için kartlar hazırladı. Bu esnada Fatih Kaymakamlığı’nın yasak kararı olduğunu öne süren polis, açıklamanın yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtti. Bunun üzerine grup, sadece kart göndereceklerini söyleyerek, postane önünde kartlarla fotoğraf çekti.

Pankartın açılmasına izin vermeyen polis, grubu ablukaya alarak gazetecileri alandan uzaklaştırdı. Daha sonra grubu, tek tek ablukadan çıkaran polis, gazetecilerin çekim yapmasını engelledi.

Basının alandan uzaklaştırıldı

Bu esnada haber takibi yapan JINNEWS muhabiri Marta Sömek’in kolunu bükerek şiddet uygulayan polis, fotoğraf makinesini düşürmeye çalıştı. Haber takibi yapan Dokuzsekiz muhabiri Fatoş Erdoğan’ı da alandan uzaklaştırmaya çalışan polis, gazeteci Sömek’e bu kez “Neden burada bekliyorsun, beklemeye devam edersen seninle burada bekleyeceğiz, git buradan, siz normal insanlar değilsiniz, bu sokakta bekleyemezsiniz” şeklinde tacizde bulundu.

Grup, dağılırken Fincancı için hazırlanan kartlar ise öğleden sonra hapishaneye postalandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here