Silopi ve İstanbul’da kimyasal silah kullanımına karşı “İnsanlık Yürüyüşü”

İstanbul ve Silopi’de birçok parti, kurum ve demokratik örgütün çağrısıyla kimyasal silah kullanımına karşı “İnsanlık Yürüyüşü” düzenledi. Hem Silopi hem de İstanbul’daki yürüyüş polis ve jandarma tarafından engellenmeye çalışıldı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Barış Anneleri Meclisi, Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Hukuki Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Göç Platformu ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi tarafından çağrısı yapılan yürüyüşe eylem yasağına rağmen binlerce kişi katıldı.

“Kimyasal silah kullanımına karşı insanlık yürüyüşü” şiarıyla Silopi’den Habur Sınır Kapısı’na gerçekleştirilecek yürüyüş için aralarında DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır ve HDP’li vekillerinde bulunduğu kitle Başköy (Tilqebîn) beldesinde toplandı.

HDP Tilqebîn Belde örgütü önünde toplanan kitleye asker tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Buna rağmen kitle dağılmadı. Farklı noktalardan yüzlerce kişi beldede toplanırken, birçok kişi de, tarlalardan İpekyolu’na doğru yürüyüşe geçti. Alkış ve zılgıtların susmadığı yürüyüş boyunca, “Bijî serok Apo”, “Bijî berxwedana Zapê”, “PKK halktır halk burada” ve “Bijî berxwedana gerilla” sloganları atıldı.

Bir süre sonra Habur Sınır Kapısı’na doğru giden İpekyolu’na ulaşan kitle, burada da asker engeliyle karşılaştı. Kitle, yolu tek yönlü trafiğe kapattı. Askerler bir kez daha tazyikli su ve gaz bombalarıyla kitleye saldırdı.

Eylem sonrası ev baskınları ve gözaltı

Beldede tüm sokaklara yayılan ve saatlerce süren direniş sırasında çok sayıda gözaltı yaşanırken, eylemden sonra ev baskınları düzenlendi. Asker tarafından düzenlenen ev baskınlarında TMMOB Mardin İKK Sekreteri Aydın Aslan, HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, Eğitim-Sen Mardin Şube Eşbaşkanı Mustafa Bozan, BES Mardin Şube Temsilcisi Mehmet Emin Özel, Beytocan Kırıcı, Sümeyye Kırıcı, İbrahim Kızılay ve Cahit Delek’in de aralarında olduğu onlarca kişiyi gözaltına aldı.

Silopi’de yapılan yürüyüşte toplam 32 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Taksim’de birçok noktada eylem yapıldı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Birleşik Mücadele Birliği (BMG)’nin çağrısıyla Taksim’de kimyasal silah kullanımına dair eylemler yapıldı. Tünel’de başlayan eylemler polisin saldırısı ve engellemelerine rağmen Taksim’in birçok noktasında devam etti. İstanbul’da en az 80 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Barosu binası önünde ablukaya alınan HDP’li vekiller Gülistan Kılıç Koçyiğit, Fatma Kurtalan, Sezai Temelli, Tayip Temel ve Ayşe Sürücü, burada açıklama yaptı.

Sezai Temelli, “Bugün savaşa karşı çıkan herkesi gözaltına alıp tutuklayan bir rejimle karşı karşıyayız. Bugün Şebnem Korur Fincancı haksız, hukuksuz yere cezaevindedir. Neden? Çünkü bu ülkede kimyasal silaha dair ‘gerekirse bir soruşturma açılsın’ çağrısında bulundu. Onu bizde dile getirdik. Çünkü kimyasal silah kullanımı suçtur, hem de insanlık suçudur. Bunun karşısında durmayan buna ortaktır. Bugün savaşın ne denli büyük bir yıkım yarattığını hep birlikte yaşıyoruz. Savaşa karşı ses çıkarmak yoksulluğa karşı ses çıkarmaktır. O yüzden diyoruz ki olduğumuz her yerde sesinizi çıkartın. Korkarsanız eğer işte bu korkak iktidar gibi silahtan, şiddetten başka bir şeyiniz olmaz” dedi.

HDP’li vekil Tayyip Temel ise, Silopi ve İstanbul’da kimyasala karşı binlerce kişinin bugün alanlara çıktığına vurgu yaparak, “Fakat onlarca parti yöneticimiz ve üyemiz gözaltına alındı. Bugün helikopterleriyle, binlerce polisiyle bizi engellemeye çalışıyorlar. Ama onların bu engellemesi kimyasal gerçeğini değiştirmez. Bugün burada yapılanlar ve Silopi’de yaşananlar iktidarın suçlu olduğunu gösteriyor. Onun için bu kimyasal silah iddiaları araştırılıncaya kadar alanlarda olacağız. Ne olursa olsun bundan vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti.

İstiklal Caddesi’ne çıkan sokaklarda protestolarını sürdüren kitle daha sonra HDP İstanbul İl Örgütü’nün önüne geçti.

Kaldıraç Hareketi: “Kimyasal silah kullanımı insanlık suçudur”

Kaldıraç Hareketi Tarlabaşı Pazarı’nda ajitasyonlarla gezerek kimyasal silah kullanımına ve bugün Taksim’de yaşanan polis saldırısına ve şiddetine karşı herkesi ses çıkarmaya çağırdı. yapılan açıklamada, “Bugün Taksim’de kimyasal silah kullanımına karşı bir araya geldik. Ancak devlet devrimcilere, demokratlara, insanlık suçuna karşı ses çıkaran herkese saldırdı. Bizler buradan bir kez daha haykırıyoruz: Kimyasal silah kullanımı insanlık suçudur. Buna karşı ses çıkaran Şebnem Korur Fincancı’yı ve tutuklanan gazetecileri de sahipleniyoruz.” denildi.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here